ısıtıcı ve frekans değişimi etkisi?

calivaron

Üye
Deney amaçlı bir çalışma var bir arkadaşımın yaptığı, cattle cinsi bir ısıtıcı 220 V 50 Hz ile beslendiğinde 8 A cekerek yani 1760 Watt, 25 sn de 300mlt suyu ısıtırken, aynı gerilimde, aynı dereceye aynı miktar suyu,2000 Wattlık normal cattle 100 sn de, 100 Hz frekansta 25 yerine 60 sn'de suyu ısıtıyor. Saniyeleri şaşırmış olabilirim 25 ile 60 ters olabilir.
Bana sorulan ise frekansı farklı gerilimdeki verim nasıl değişir ve bunu matematiksel olarak nasıl gösterebiliriz?
Yardım ve görüşlerinizi bekliyorum

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
hocam soru biraz karışık olmuş hz mi iki katına çıkıyo watt mı artıyo sorarken biraz karıştırmışsın ama şunu söyleyebilirim frekansın omik yüklere bir etkisi yok diye biliyorum

ben soruyu defalarca okudum ama terimleri tam yerine koyamadım bütün değerler birbirine girmiş ayrıca omik yükte frekans etkisi yok nasıl bir deney yaptığınızı daha düzgün anlatırsanız açıklamalar daha doyurucu olacaktır.

Soruyu tekrar sıralaması ,gözlem numaraları , ölçüm değerleri karşılıklı olacak şekilde tekrarlasan iyi olur...
Çünkü verilecek cevaplar hem senin hem de diğer okuyanların zihinlerinin daha da karışmasına sebep olabilir...

Son düzenleme:
eğer rezistanslar sarmal bobin biçimindeyse frekans arttıkça ısıtıcının endüktif direnci artacaktır.buda toplam empedansı etkileyip çekilen akımı düşürecektir.akım düşünce güçte düşmüş olacaktır.frekans arttıkça akım azalır.hemen her frekansta kullandığımız iletkenlerin bile bir endüktif henry değeri vardır.50 hz düşük frekans olduğundan biz bu endüktif etkileri bu tip ısıtıcı benzeri uygulamalarda
hesaba katmıyoruz.ama spiral biçimde sarılmış rezistans telinin birde bobin etkisi vardır.eğer frekans arttırılırsa L değeri yükselir buda devreye seri bağlı endüktif direnç demektir.

Frekansk manyetik alanla etkilidir frekans değişimi sadece döner alanlarda etkili olur yani bunu sadece alternatif akım motorlarında kullanılır

Arkadaslar geç cevap için kusura bakmayın. Öncelikle dediğiniz gibi yük omik değil sonuçta sarmal olduğu için illaki bir endüktiflik oluyor ki frekans muhabbeti bu yüzden verimi etkiliyor. Detaylara rakamlara çok girmeden kısaca şunu ekliyim. Eğer frekans 50'den 100'e çıkarılırsa neler değişir. Deneyi arkadaşım yaptığı için bende detayları çok iyi bilmiyorum zaten ama şahsi olarak da şunu sorayim, suyun daha hızlı ya da yavaş ısınmasını çekilen akımdan vesaire değil de benim bildiğim kadarıyla harcanan güç yani ısıya çevirilen elektriksel güç etkiliyor. Fakat istediğim bu frekans değişimiyle formüller eşliğinde suyun ısınma hızının ne yönde değişeceğini açıklayabilmek. Lafı uzattığım için kusura bakmayın :)
Teşekkürler

Bunu tespit etmek için önce frekansı değitirile bilir bir güç kaynağına ihtiyacın var. Önce rezistansın omik direncini ölçersin sonra ısıtıcıya belirli bir gerilimde ve frekansta bir enerji verirsin çekilen akımı ölçersin,daha sonra frekansı değiştirerek yine aynı gerilimde enerji verirsin ve çekilen akımı yine ölçersin.Doğal olarak alternatif akımdaki R-L seri devre davranışıyla karşılaşırsın.frekans arttıkça cos fi 1 den aşağıya doğru kayar.yani güç hesaplamana cos fi faktörünüde eklemen lazım.P=U.I.cos fi=watt

Arkadaslar az önce arkadasim geldi ve sorunu çözdüm gibi birşey bana olayı yanlış anlatmış frekansı yükseltilen gerilimdeki ısıtıcı bobin, diger 50 Hz de calişan ise normal omik dirençmiş o yüzden yüksek olunca empedans degerinde(r+jwl) direnç cok ufak olsa bile w=2pi.f den w artar ve empedans artar, ki harcanan güç artar burdaki harcanan esas güç reaktiftir, fakat devrede kompanzasyon sağlandığı için sorun olmayacağını söyledi, oldukça verimli, yani aynı güçle 4-5 kat daha kısa sürede ısıtılması böyle açıklanabilir fakat uygulamada esas sorun tabiki frekans yükseltici maliyeti.
iyi günler

Son düzenleme:
Deney amaçlı bir çalışma var bir arkadaşımın yaptığı, cattle cinsi bir ısıtıcı 220 V 50 Hz ile beslendiğinde 8 A cekerek yani 1760 Watt, 25 sn de 300mlt suyu ısıtırken, aynı gerilimde, aynı dereceye aynı miktar suyu,2000 Wattlık normal cattle 100 sn de, 100 Hz frekansta 25 yerine 60 sn'de suyu ısıtıyor. Saniyeleri şaşırmış olabilirim 25 ile 60 ters olabilir.
Bana sorulan ise frekansı farklı gerilimdeki verim nasıl değişir ve bunu matematiksel olarak nasıl gösterebiliriz?
Yardım ve görüşlerinizi bekliyorum

Frekans arttıkça verilen güçte artar. Bunun nedeni,

Direncin sabit. Gerilimin sabit. Bu durumda suya verdiğin enerji doğrudan gerilim grafiğinin altındaki alana eşittir. Frekansı 2 kat artırınca grafiğin taradığı alan artacağı için süre de küçülecektir.

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,984
Son üye
riki35

Yeni konular

Geri