İnce uçlu şarj aleti tamiri

rsimsek

Profesyonel Üye
Merhaba arkadaşlar, artık çok kolay bulunmayan annemin eski telefonunun ince uçlu şarj aleti çalışmıyordu. İçini açınca AC220V giriş ayağının birinin pertinakstan lehimiyle birlikte kopuk olduğunu gördüm. Dikkatsizlik ve acele ile yanındaki diğer ac girişini köprü diyota girişi arasındaki direnç benzeri elemanın ayağını da lehimlemişim. Prize takınca malum.. GÜMMM.. Direnç dediğim parça ayaklardan koptu, üzerindeki renkler de pek belli olmuyor. Devre üzerinde CYX-075 2019.2.20 yazısı var. Diğer dirençlere R1, R2, R3 yazdığı halde bu eleman için kart üzerinde RF1 yazısı var. Direnç-sigorta mıdır anlayamadım. Yerine ne takabilirim? Köprüyü ölçtüm sağlam.
Kartın ön arka görünüşü;
1644502995478.png

1644503066160.png

Eleman da bu;
1644503134023.png

Merhaba arkadaşlar, artık çok kolay bulunmayan annemin eski telefonunun ince uçlu şarj aleti çalışmıyordu. İçini açınca AC220V giriş ayağının birinin pertinakstan lehimiyle birlikte kopuk olduğunu gördüm. Dikkatsizlik ve acele ile yanındaki diğer ac girişini köprü diyota girişi arasındaki direnç benzeri elemanın ayağını da lehimlemişim. Prize takınca malum.. GÜMMM.. Direnç dediğim parça ayaklardan koptu, üzerindeki renkler de pek belli olmuyor. Devre üzerinde CYX-075 2019.2.20 yazısı var. Diğer dirençlere R1, R2, R3 yazdığı halde bu eleman için kart üzerinde RF1 yazısı var. Direnç-sigorta mıdır anlayamadım. Yerine ne takabilirim? Köprüyü ölçtüm sağlam.
Kartın ön arka görünüşü;
Ekli dosyayı görüntüle 85051
Ekli dosyayı görüntüle 85052

Eleman da bu; Ekli dosyayı görüntüle 85053
Direnç tipi sigorta herhalde.

Sigorta görevini layıkıyla yapmış. Yani kanallarda ve başka elemanlarda hasar görünmüyor. İlk eleman olan köprü de sağlam. Düşük deşerde bir sigorta uyduracağım artık. @Under Ground ve @serkan_48, yardımlarınıza teşekkür ediyorum.:)

Ac girişe seri bagli. Sigorta direnc buyuk ihtimal. Onun yerine bir kaç amperlik cam sigorta da takabilirsiniz. Patlayan hatları da tamir edip seri lamba ile ilk denemeyi yapmanızı öneririm.

Yine de direnc tipi sigorta kullanmak istiyorsanız aşağıdaki ürünü ve özellikle açıklamasını okuyun.

https://www.direnc.net/1a-direnc-tip-sigorta#:~:text=Direnç tip sigortaların normal sigortalardan,(200 ohm altında) üretilirler.&text=Sigortalar evlerde, elektrik santrallerinde, endüstri,elektrikle çalışan bütün aletlerde kullanılır.
Üstadım birkaç amper yerine en fazla 1 amper takmak lazım diye düşünüyorum. Bu cihazlar AC'den çok fazla akım çekmezler. Selamlar.

ince uçlu nokia şarj aletimi bende bir iki tane var, gerçi hala takoz nokia telefonum var d,ğer hattımda kullanıyorum. arzu edersen bir tanesini gönderebilirim.
Eyvallah @paskomya ustam. Zaten telefon son nefeslerinde bununla bir süre daha idare eder.

Orada sigortadan daha çok dirence
ihtiyaç var. 10R - 33R arası uygun
olacaktır. Ya da 10D7 gibi bir ptc
iş görür.
Daha büyük smps kaynaklarda buraya
ptc konmaktadır.
Zira blok kondansatör ilk anda kısa
devredir. Şebeke kısmını korumak
için buna ihtiyaç vardır.

Orada sigortadan daha çok dirence
ihtiyaç var. 10R - 33R arası uygun
olacaktır. Ya da 10D7 gibi bir ptc