İmalata Verilen Teknik Resim Arşivi Muhafaza Etme Yardım

farabiiii

Üye
Merhaba saygıdeğer abilerim, hocalarım. Sormak istediğim konu imalata verilen teknik resimlerin muhafaza edilmesi hakkında. Şu an uyguladığımız yöntem normal A4 kağıdına çıktı alıp poşet dosyayla klasörlemek ve ihtiyaç halinde torna freze vs tezgahına resmi verip iş bitince geri almak. Ancak poşet dosyayla verdiğimizde tezgahlardan sıçrayan talaşla poşet dosyalar delik deşik oluyor doğal olarak ustalar o kadar koruyamıyor. Poşet dosyasız sadece A4'ü verdiğimizde de malumunuz kağıt çok kirleniyor ve 1-2 kez kullanılabiliyor. Bunun olması gereken bi düzeni yöntemi var mıdır? Çalıştığınız işyerinde ya da kendi işyerinizde bu işlem nasıl uygulanıp nasıl muhafaza ediliyor önerisi olan var mı?

Kalın şeffaf dosyalar var, ama sanmıyorum tane fiyatı bir adet A4 veya A3 kağıttan ucuz olsun.

İş bitince neden geri alıyorsunuz ki?

elektronik ortamda saklayın ihtiyaç olduğunda çıktı alırsınız.

bu tür işlerle hiç ilgilenmedim ama her freze vs. nin yanında bir tablet olsa, ustalar oradan baksalar nasıl olur?

bu tür işlerle hiç ilgilenmedim ama her freze vs. nin yanında bir tablet olsa, ustalar oradan baksalar nasıl olur?

Kağıttan çalışmak her zaman kolaydır, üzerine çoğu zaman ufak notlar alınır. Çalışan kişide genelde kendine kolay gelen yere konumlandırır bu yüzden basılı döküman en iyisi.

Saygılar...

Merhaba @tekosis ,
Kağıdı, aydıngeri hissedeceksiniz. :) Çizim yaparken kollarınız kirlenecek, ellerinize rapido mürekkebi bulaşacak , kokusu burnunuzun direğini sızlatacak. Ben biraz eski kafayımdır. :)

Merhaba @farabiiii ,
Sonuçta tezgah başına inen herşey kirlenir. Çözüm yok. Siz asıl dosyaları kaybolmayacak ve kirlenmeyecek ayrı bir arşivde saklı tutun. Onları hiçbir şekilde arşivden çıkarmayın. diğerleride lazım oldukça çoğaltıp tezgah başına gönderirsiniz. irtibatlı olduğum bazı üretimhanelerinde (yukarıda dediğim gibi ) bir tane ana arşiv vardır. Bu arşivden hiç bir belge dışarı çıkarılmaz. Birde sizin yaptığınız işlemi yapan üretimi talimatlandıran kişinin odasında arşiv vardır. Üretilecek malzeme için belge bu arşivden çıkarılır.
İyi çalışmalar..

Fotokopisini verin aklın yolu bir deltas'ın dediği gibi;).

Son düzenleme:
Çalıştığım fabrikada her imalat resmî server da ayrıca birde yedekleme var olduğu en mantıklısı dijital ortam .

Sent from my iPhone using KontrolKalemi Forumu mobile app

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri