İki durum arasındaki zamanı hesaplama

Merhaba, gıda makinaları üreten bir firmada çalışıyorum ürettiğimiz hamur tavası konveyörü için tavanın bir ucundan diğerine gittiği süreyi algılatmak istiyorum sensörün tavayı ilk gördüğü anını pozitif kenar tetiklemesiyle bittiği anı negatif kenar tetiklemesiyle tespit ediyorum arasındaki süreyi nasıl ölçebilirim

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
s7-300 için söylüyorum. Yükselen kenar ile bir merker set et. bu merkeri düşen kenar ile reset edersin. set ettiğin merker ile bir counter sür . ayrıca 500 mili saniyelik palsi seri olarak set ettiğin merkerin yanına yaz. merker set olunca 500 mili saniyelik pals counteri saydıracak. bu şekilde süre ölçümü yapabilirsin.

Tavanın bir ucundan diğer ucuna geçen süre, atıyorum hiç bir zaman 1 dakikayı aşmaz ise (yani herzaman 1 dak. altındaysa) bir yükselen kenarla bir zamanlayıcı çalıştır(timer) TV değerini 1dak olacak şekilde ayarla, bu timerın LAD da BI ve BCD çıkışlarından aktuel değerini değişkenlere yazabilirsin timerın düşen kenarla birlikte timer sana(BI ve BCD çıkışlarında) kalan süreyi verecektir.

60 [sn]- Timer(Kalan süre) [sn ]= Aradaki geçen süre [sn] olarak matematiksel işlem yapabilirsin.

BCD çıkışını kullanıyorsan matematiksel işleme sokmadan önce BTI komutuyla integere çevirirsin. BI çıkışıyla çalışacaksan matematiksel işleme sokmadan önce bir incele oradada bir takla attırman gerekebilir! 8)

Mirsubishi için
x0 sensör d0 sensörün sörme zamanı

Kod:
ldp x000
set m0
ldf x000
rst m0
ld m0
ttmr d0 k1
end

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu işlem S7-200 için nasıl gerceklesir bilgisi olan varsa yazabilirmi tesekkur ederim

Bu işlem S7-200 için nasıl gerceklesir bilgisi olan varsa yazabilirmi tesekkur ederim
S7 200 ün helpinden aldım:

Kod:
NETWORK 1 // Capture the time that Q0.0 turned on.
LD Q0.0
EU
BITIM VD0

NETWORK 2 // Calculate time Q0.0 has been on.
LD Q0.0
CITIM VD0, VD4

S7 200 ün helpinden aldım:

Kod:
NETWORK 1 // Capture the time that Q0.0 turned on.
LD Q0.0
EU
BITIM VD0

NETWORK 2 // Calculate time Q0.0 has been on.
LD Q0.0
CITIM VD0, VD4

Çok teşekkür ederim ama bir sorum daha var cıkışa VD4 verdikten sonraki işlemler ne olacak özür dileyerekten soruyorum

merhabalar
timer sayarken ara degerleri nasıl adresleyebirim
yardımcı olurmusunuz s7-300 üzerine

Forum istatistikleri

Konular
128,354
Kullanıcılar
450,212
Son üye
salamakas

Yeni konular

Geri