Ödevime yardım

vedaXy

Üye
Değerli Arkadaşlar Sabah sınavım var ve çalışma sorularım var ancak çözümlerimi yaparken emin olamıyorum.

Elimdeki Örnek soruların 4 tanesini sizinle paylaşmak istiyorum Nolur yardım edin. Çok ihtiyacım var.

sen cevaplarını ver biz kontrol edelim doğrumu diye

Bu sınavdan geçmem lazım cevaplarımdan eminim çok saçma elim kolum bağlı nolur çözebilirseniz yardım edin 70 almam lazım stresse girdim iyice

1. soru: 8ohm,10A, 21,6V. Geri kalanlar aynı yol aynı mantık. Kolay gelsin

inanırmısınız sırf bu sınav için taa bursadan balıkesire gidicem. çalışıyorum bu bilgilerimi unuttum ve gecenin bu saati işten geldim sabah 9.30 da balıkesire gidicem sınav için. Becerebilsem yaparimda yardım edenim yok gerçekten bu saatte elim kolum bağlı tek umudum bu forum şuanda

1. soru: 8ohm,10A, 21,6V. Geri kalanlar aynı yol aynı mantık. Kolay gelsin

21,6 V. değerini nasil buldunuz

10A'i tek tek her paralel kol ayrımında bölüştürmelisin. Nasıl bölüştürecem dersen direnç oranlarına göre. Direnci fazla olanın akımı azdır. Paralel kolda gerilimler aynıdır akımlar farklıdır. En son aradığın dirençten geçen akım değeriyle direnci çarparsan gerilimi bulursun. V=I.R . Netten eşdeğer direnç hesabı yazarak formüllere ulaşabilirsin

teşekkür ederim, resimdeki diğer sorularımla ilgili yardım etmeniz mümkünmüdür müsaitseniz eğer?

İşin temeli kolay.
Önce seri bağlı elemanları tek eleman yap(toplama).
Sonra devrede yerine koyunca ortalık sakinleşir ve genelde bir başka dirençle paralel olduğu görülür.
Şimdi bu paralel olanların eşdeğerini bul ve devreye onu koyarak yeniden çiz.
Giderek devren sadeleşir ve tek elemana düşer.
Şimdi kaynak belli eleman belli , akımı bul.
U=I*R
I=U/R
R=U/I...
Sonra sırası ile her bir durum için hesaplayarak geri dön.
Bu soruların temelinde eşdeğer devre elemanlarını anlama , bir kaç temel teoriler kanunlar Kirchoff filan gibi , biliyormu gibisinden sorgulamalar yatar...

-----------
Bir direncin uçlarındaki gerilim , o direncin değeri ile , içinden geçen akımın çarpımına eşittir ....

2. soru için:

Re1= R6+R7 = 30
1/Re2=1/R5 + 1/Re1 >>>5
1/Re3=1/R2 + 1/R4
Re4=Re3 + Re2
1/Re5=1/R3 + 1/Re4
Re6 = R1 + Re5 ....

Son düzenleme:
Teşekkür ederim KAZIMUGUR bey , son 2 soru hakkında yardım almam mümkünmüdür sizden ?

Diğerleri ile hep aynı.

Ben kesitrmeden anlatacağım.
Böyle dar vakit yerine güzelce öğrenmek isteyene her şekilde yardımcı oluyoruz ama böyle değil neyse başa kakma zamanı değil.

2+2=4
1/4 + 1/4 >>> 2
4+2=6
6*6=36 demekki kaynağın gerilimi 36V ....

geri dönüşü senin....

Ucuz yöntem :
sağ taraftaki 2+2 =4
yanındakide 4
soldaki 4 den gelen düğüm noktasında ikiye ayrılıyor , kollar eşit , akım eşit bölünür - seri bağlıdan birinden geçen aynen diğerindende geçer = 3

Sen yazarken her birinin formülünü ve adlarını yaz.

Üşenme böylece kolayca ezberler ve unutmazsın.
Prensip edin yaz ve çiz.
Akıldan yapma !!!

Forum istatistikleri

Konular
128,200
Kullanıcılar
449,982
Son üye
admik

Yeni konular

Geri