Çadır topraklama hesabı

xsinsix41

Üye
Arkadaşlar merhaba.
kafamı karıştıran bir konu var bu konuda yardımcı olur musunuz.
40x10 metre bir çatır var depo olarak kullanılacak. Bildiğiniz çadır, çadırın branda taşıyıcıları demirden 10x10cm belirli aralıklarla.

sorum şu buna nasıl bir topraklama hesabı yapmam gerekiyor. formulleme ile
kaç adet çubuk çakacağımı nasıl belirlerim.formulleme ile
buna uygun bir exel tablosu olan varmı.formulleme ile

cevabınız için şimdiden teşekkür eder işlerinizde başarılar dilerim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Arkadaşlar merhaba.
kafamı karıştıran bir konu var bu konuda yardımcı olur musunuz.
40x10 metre bir çatır var depo olarak kullanılacak. Bildiğiniz çadır, çadırın branda taşıyıcıları demirden 10x10cm belirli aralıklarla.

sorum şu buna nasıl bir topraklama hesabı yapmam gerekiyor. formulleme ile
kaç adet çubuk çakacağımı nasıl belirlerim.formulleme ile
buna uygun bir exel tablosu olan varmı.formulleme ile

cevabınız için şimdiden teşekkür eder işlerinizde başarılar dilerim.
elektrikprojeler.com/tag/topraklama-hesabi/
Bu linki inceleyin.isyediginiz exel formatida indirebilirsiniz

istediğim cevabı bulamadım burada

Senin çadır 400 m'2 çadırda kullanacağın cihazlar ne? Çadırın monte edıldiği profiller yere monte edilmemiş mi? Çekeceğin güç (kw) ne kadar? Gerilim düşümü hesabı ve topraklama hesabı yaparak atıyorum 10 veya 16 lık kablo ile çekebilirsiniz. Kaç metrede bir çubuk koyma işine gelince yerin toprak direncini ölçtürmelisin.

istediğim cevabı bulamadım burada
Aslında bunun hesabı için toprak özgül direncinin ölçülmesi gerek.
Özgül direnci 100 ohm ve çadır çevresine 45 metre şerit attigin varsayıyorum.1.5 metre boyunda 2 ADET çubuk attığını düşünürsek toplam toprak eşdeğer direncin 3.91 ohm olur.
TT sistemde güvenlik sınırı 50 volt , 300mA oldugundan;

50/(300×1/100)=166.67 ohm olur.
(on uzerieksi2 yazamadım telefonda ondan 1/100 yazdım )

3.91 < 166.67 olduğundan böyle bir topraklama uygun olacaktır.Kabaca bir hesap tabi.

cadir icinde 3 fazlı klimalar ve aydınlatma sistemi var. toplam 26 kw bir güc.
toprak direncini ortalama olarak götürücem. alan asfalt zemine monte edilmiştir. yaklaşık 26 metre ötesinde toprak var. bahçe toprağı yani ortalama 120 ohm diyebiliriz.
benim sormak istediğim şey bunun formülü nedir. yani ha burası 400 mt. demir konture bağla at 3 tanede cubuk gitsin değil demi.

ugur bey cadir asfalt zemin üzerine kurulmuştur çevresine topraklama yapılmayacak. çadır demir hisseleri. ve elektrikli cihazlar için topraklama yapılması isteniyor. yani bir kablo vasıtasi ile toprağa götürüp bakır kazıklar vasıtası ile toprağa çakmak. ama kitabına uygun olarak.

Tabikide değil.O işin kolay ve ucuz tarafı. İşin aslına uygun olanını yapmak en guzel tarafı, kitabına uygun olarak formülü var şu an sıze ımkanım olsa verırdim. nasip olursa yarın akşam olur.

teşekkür ederim günay elektrik yarın da olsa beklerim. iyi akşamlar dilerim.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri