kompanzasyonda reaktif ve kapasitif..

mtferk

Üye
merhaba arkadaşlar bi sistemde reaktif aktif oranı %20 nin üstünde kapasitif oranıda %15 in üstünde bu durumda okunan değerleri nasıl bu oranların altına çekebilirim.. sadece reaktif olursa hallederim sadece kapasitif olursada hallederim ama ikisi birden yüksek ise sebebi nedir ve nasıl bu problemi çözebilirim

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
önce işletmenin çalışma şartlarnına bak fazlar dengelimi dengeli değilse monofaz kontrol eden röle kullan yada işletmedi yükler gün içerisinde değişken mi ona bak genelde sorun buralarda meydana gelir komnpanzasyon panon gözden geçir ömrü biten kondansatürleri değiş kademe dizilişi nasıl kademe dizilişini işletmenin çalışma şartlarına bağlı olarak yap

arkadaşlar mf röle kullanıyorum kondansatörleri ölçtüm problem yok bağlantıları kontrol ettim yine sorun yok fazların dengeli oldugunu düşünüyorum çünkü ben orada iken çekilen amperlere bakıyorum hemen hemen aynı tesiste bi makine var üzerinde 5 tane motor var küçük güçlerde o devreye girdimi sayaç kafayı yiyiyor reaktif çok yükseliyor..işletme bi marangoz atölyesi büyük ama

aslında problem tam olarak şu hem rektif oranı hemde kapasitif oranı yükselirse ne yapılması gerekiyor yardımcı olursanız memnun olurum..

arkadaşlar mf röle kullanıyorum kondansatörleri ölçtüm problem yok bağlantıları kontrol ettim yine sorun yok fazların dengeli oldugunu düşünüyorum çünkü ben orada iken çekilen amperlere bakıyorum hemen hemen aynı tesiste bi makine var üzerinde 5 tane motor var küçük güçlerde o devreye girdimi sayaç kafayı yiyiyor reaktif çok yükseliyor..işletme bi marangoz atölyesi büyük ama

Makina devreye girdiğinde reaktif yükseldiğine göre hale kondansatör eksikliği var demekki.Ya ilave grup koymalı veya yada kondansatör gruplarını arttırmalısın.Reaktifin sebebi kondansatörlerin eksikliği gibi (ayarlarında bir sıkıntı yoksa)gözüküyor kapasitif gitmesinin sebebini bulmak için sistemi iyi takip etmelisin gecelerimi gidiyor yoksa makinanın çalışmadığı zamanlardamı kapasitif gidiyor bunu iyi tesbit etmelisin.Röle ayarlarınıda bir tekrar gözden geçir.Grupların devreye girme ve çıkma zamanlarını kontrol et.

bence kondansatör kademelerinin seçiminde bir problem var kademeleri sistemine uygun şekilde seçmezsen tam anlamıyla sağlıklı kompanzasyon yapamazsın ve cezaya girersin.
kolay gelsin.

problemini ve sistemini daha detaylı belirtirsen çözüm daha kolay üretilebilir.

arkadaşlar kondansatör ekskligi varmış bu sebeple oluyormuş tf 1 ve tf1.5kvar ekledim problem çözüldü teşekkür ederim...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,945
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri