Kondansator Patlamasi

gagavuz

Üye
Merhaba grup arkadaslarim.
Ben yurt disindaki bir alisverismerkezinde bakim teknisyeni olarak calismaktayim.
Merkezimisde gecen gun 500 kvar lik kmpanzasyon panomuzda yangin cikti .
Yangindan sonra panonu durumu berbatti. Panonun saci bile yanmisti.
Kontrollerimizde panodaki kondansator gruplarindan birkacinin patlamis oldugun gorduk patlamanin siddetinden 150 mm lik Aliminyum besleme kablolarimizin bile koptugunu gorduk .Merkezimizde ana salt tesisinden kaynaklanan gerilim dalgalanmasi sorunumuz var pick degerler soyledir 1-2 F 270 V Min
2-3 F 430 V Max ben condasatorlerin gerilim dalgalanmasi debebiyle patlayabilecegini dusunuyorum siiznde degerli fikirlerinizi almak isterim.Simdiden tessekurler..

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Yangın çıkıp panoya mı geldi?, panodan başlayıp yangın mı çıktı anlayamadım:confused:
Bahsettiğiniz gerilim dalgalanmaları ne ölçüdeydi? (yangından önce)

Sn. gagavuz

Kompanzasyon için sadece yalın kondansatör gruplarınız mı var? Eğer yalın kondansatör gruplarınız varsa kondansatörlerin harmoniklerden patlaması veya yangınların çıkması muhtemeldir. Eğer yalın kondansatör grubu kullanıyorsanız yeni sisteminizde detuned filtre (kondansatör + reaktor) kullanmanızı tavsiye ederim. Konu ile ilgili daha önce bir dokuman paylasmistim. Linki tekrar gönderiyorum umarım işinize yarar.

RPS Mühendislik Ürünler VarFast burada Reaktif Güç Kompanzasyonu isimli bir dokuman var. Bu dokumanda 17. sayfasında AG de sık yapılan hatalardan bahsedilmekte. İlk madde yalın kondansatörlerle ilgili.

kondansatör patlaması sorunları daha çok düşük frekanslı kondansatörlerin
yüksek frekanslı ve yüksek voltajlı devrelerde kullanılmasıyla oluşur.
kondansatörde akımı etkileyen en önemli faktör frekanstır.
lanet eleman patladımıda fena patlar.aynı maytap gibi.
fiziksel yapısının anma akımına dayanamaması veya üretim hatası
dielektrik bozulma vs vs

yaklaşık 3000 kvar kondanstörle demir çelik sektöründe çalışıyorum.Kondanstörün o sekilde patladığını görmedim.kontaktör ve kompak salterler patlıyor. Ana girişte uygun kompak olsaydı zararsız atlatıdınız.kondanstör seçerken voltajı 600 volta dayanıklıları var.kvar düşüyor ama ömrü uzun oluyor.ana girişe sistemin çektiği akımın 2 katı iyi bir kompak salter kullanırsan birde her kontaktör girişine tabi ,sorun olmaz.

kondansatör voltajını yükse kullan 690 volta kadar kondansatörler var
kondansatörlerini mümkünse plastik kutulu değil de metal kutulu veya basınca dayanıklı aleminyum kutulu kondansatör kullan
bennim de başıma geldi 2000 amper değerinde termik şalter oda ısısından dolayı açtı
panonun halide içler acısı multimetreler akmıştı
neyse müsterime yaklaşık 200 bin tl ye mal oldu
iyi çalışmalar

Sn.firat.bilge,arkadaşımızın görüşüne katılıyorum.Bu patlamanın çözümü filtre kullanmaktır.

senin bu kondansatürlerin ömrü bitmiş olabilir
pano içerisinde falar kısa devre yapmış olabilir
dalgalanma olabilir tam olarak bilgi verebilirsen sorunu çözmeye çalışacaz

arkadaslar ben suna inanıyorum kolay kolay elektrikte salter vs uygun seçildigi surece ve kaliteli malzeme kullanıldıgınca yangın çıkmaz yangın çıkan

şebekedeki harmoniklerden dolayı yandığı kesin.(bağlantı gevşekliği hariç) harmonik filtre yaptırmadığın sürece tekrar yanma ihtimali yüksek.
Ömer Ali Yılmaz

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri