Deniz Altında Çekilecek Enerji Kablosu Malzeme Özellikleri

Merhaba arkadaşlar denizin altında kopan 3x70+35 mm2 kablo var, bunun yerine yenisini çekmek gerekiyor. Eski kablodan numune aldık, katmanları ayrıldık. Basit olarak dıştan içe dış kılıf+çelik zırh+bakır ekran + yalıtkan + bakır iletken. Arada şişen bantlar var.Resimlerini ekledim. Biz şimdi özel üretimle aynı türde ya da daha iyi bir kablo ürettirmek istiyoruz.
Sorunumuz:
1. Dış kılıf PVC den daha sert, bu malzeme nedir? Kablo fabrikalarını arıyoruz; ama sağolsun satış bölümünde çalışanlar sıradan ürünler dışında bilmiyorlar.Ya da hangi malzemeden kullansak hem deniz suyunun kimyasal etkisine hem de yüzeydeki sürtünmesine dayanaklı olur.

2. Arada bu tip kabloda su geçirmezlik için kullanılan şişen bantların çeşidi, standardı nedir? Hangi malzeme bizim durumuza uyar?

Teşekkürler.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhaba arkadaşlar denizin altında kopan 3x70+35 mm2 kablo var, bunun yerine yenisini çekmek gerekiyor. Eski kablodan numune aldık, katmanları ayrıldık. Basit olarak dıştan içe dış kılıf+çelik zırh+bakır ekran + yalıtkan + bakır iletken. Arada şişen bantlar var.Resimlerini ekledim. Biz şimdi özel üretimle aynı türde ya da daha iyi bir kablo ürettirmek istiyoruz.
Sorunumuz:
1. Dış kılıf PVC den daha sert, bu malzeme nedir? Kablo fabrikalarını arıyoruz; ama sağolsun satış bölümünde çalışanlar sıradan ürünler dışında bilmiyorlar.Ya da hangi malzemeden kullansak hem deniz suyunun kimyasal etkisine hem de yüzeydeki sürtünmesine dayanaklı olur.

2. Arada bu tip kabloda su geçirmezlik için kullanılan şişen bantların çeşidi, standardı nedir? Hangi malzeme bizim durumuza uyar?

Teşekkürler.

arkadaşım satış bölümünü siz boşuna arıyorsunuz.o sadece satıştan sorumlu.onun teknik bilgisi olmaz.labaratuar veya kimya müh. ve elektrik müh. ile görüşmelisin bence .

Biz de öyle düşündük; ama fabrikadakiler de ilgilenmiyorlar. Belki birisi biliyordur diye yazdım; ama kimsenin fikri yok demekki.

merhabalar size ne kadar yardımcı olur bilmiyorum ama ben bursadaki prysmian kablo fabrikasında staj yapmıştım. Onların ar-ge bölümleri ve yeterince mühendisleri var. bence siz bir onlarlada görüşün.

Arkadaşlar Google da ingilizce, türkçe arama biz de yaptık. Türkçe aramaları incelerseniz bu sayfalardan birşey çıkmayacağını görürsünüz.Herneyse bugüne kadar ğrendiklerimi söyleyim. Belki işinize yarar. Bizim aradığımız özel üretim kablo. Denizaltı kablosu yapan Türkiye'de yer yok.Özel üretim var. Bu yüzden firmalar bize istediğiniz ürünü belirtin ona göre yapalım diyorlar. Nexans, Prysmian yurt dışından malzeme getirerek üretiyorlar. Naxans'ın İsviçre, Almanya şubelerinde üretilen kablolar var. Bu kablolar basit olarak birbirine benziyor, hepsi orta ya da yüksek gerilim. Örneğin;
Submarine power cables - Nexans
Baktığımız datasheetler güzel; ama bizim işimize yarayan daha doğrusu şartnameye yazacağım şekilde değil. Örneğin; dış kılıf, çelik zırh ve bakır ekran standart; ama aralardaki enine boyuna yalıtım malzemeleri genel olarak dolgu, yarı iletken bant ya da kopolimer şeklinde yazılmış. Benim öğrenmek istediğim ise bu yalıtkanlarda en iyisi nedir ya da Türkiye'de üretilebileni, muadili nedir idi. Aslında enerji kablo fabrikasında bir tanıdığım olsa idi. En azından en uygunun ne olduğunu söyleyebilirdi. Yine de Prysmian ve Nexans ile görüştük, bize dönmelerini bekliyoruz.

Arkadaşlar yardımlarınız için teşekkürler, fabrikalardan cevap bekliyoruz. Özelden, mesaj sayım az olduğu için cevap veremiyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri