genleşme tankı seçimine yardım

5 katlı binada her katta 1 daire olmak üzere toplam 5 daireyiz. motorumuz DAB JET 102 M dir.sorunumuz bu motora en fazla kaç litrelik genleşme tankı almalıyız.sorduğumuz her usta farklı cevap verince kafamız karıştı birde sizlere soralım dedik.bu arada motor bodrum katındadır.şimdiden çok teşekkürler

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bu pompa 50 Lt lik genleşme tankı ile beraber satılır. Bu şekilde 3-4 kat ve 4-5 dairelik bir binanın ihtiyacını karşılar. Kurulumdan sonra membranın basınç ayarı ve prezostatların ayarı yapılmalıdır. 2.5 - 6 bar'a kadar basınçlandırabilir. derinlik olarak 8-9 metreye kadar derinden su çekebilir.

Verdiğim değerler şahsi bilgilerimdir. Değerler az çok oynayabilir ama çok değişmez. ( mesela basma basıncı maksimum 6 bar dedim ama 5 yada 6.5 barda basabilir ama çok oynamaz )

koçlarklima.com içinde genleşme hesabı ile ilgili döküman var. Ben kısaca ifade etmeye çalışayım. Su 0C ile 100C arasında yaklaşık %3 civarında genleşir. Sen bunu %5 düşün. Sonra hattındaki depolarda ve borulardaki gidiş dönüş toplam su miktarını hesapla. Diyelim 100 lt buldun. Genleşme tankın 5 lt olsa yeter.
İşletme basıcı bilgileri aynı dökümanda var. Depodan en üst kata kadar her 10 m için işletme basıncı yaklaşık 1 bar gibi alınır. 0.5 bar da ilave edersin. Olur 1.5 bar.

cevaplar için teşekkürler.aslında öğrenmek istediğim şu.genleşme tankının kaç litre olmasının motorla alakası var mı.varsa ben bu motora en kazla kaçlık tank almalıyım

genleşme tankının motorla bir alakası yok. Genleşme tankı, su maksimum değerine ısındığında oluşacak hacim artışını içine alabilen bir tank demektir. Bu oran en fazla %3 olur. Sistemindeki her 100 lt su için 5 lt lik genleşme tankı koysan yeter. Motorun gücünü etkileyen şeyler borulardaki basınç kaybı, dirseklerden ve diğer mekanik elemanlardan kaynaklanan basınç kayıplarıdır. Kayıpları toplarsın. Toplam basınç kaybına göre motorun gücü ortaya çıkar.

;Bu bilgi ısıtma yada soğutma sistemleri için geçerli değilmi? hidrofor sistemlerindede bu bilgi geçerlimi? çünkü burda aktif su kullanımı yani basınç değişimi Dp ısıtma yada soğutma sistemlerinden daha fazla. Burda kullanım suyu debiside alakalı olmalı. Aslında hidroforlardaki tank genleşme büzüşme tankı olarak değilde kullanılan su hacmine göre bir oranda olması lazım diye düşünüyorum.

Bu sadece fikrim geniş bilgim yok. Eğer bu tanklar hacmi çok düşük olursa pompa çok dur kalk yapar tank hacmi çok yüksek olursa bu sefer çalışma süresi çok uzun olur doldurmak için. Bunun mutlaka bir hesap yöntemi vardır ama ben bilmiyorum malesef.

kolay gelsin iyi çalışmalar dilerim.

cevaplar için teşekkürler.aslında öğrenmek istediğim şu.genleşme tankının kaç litre olmasının motorla alakası var mı.varsa ben bu motora en kazla kaçlık tank almalıyım

Selamlar,
Hidrofor sistemlerinde genleşme tankı hidroforun devreye giriş çıkış sayısına bağlı olarak belirlenir. Kapasite hesabı kullanım miktarı, kullanım sıklığı ve hidroforun devreye girme sayısına (bu sayı bizim belirlediğimiz değerdir) bağlı olarak yapılır.
Bu bağlamda maksimum tank boyutu yoktur, minimum tank boyutu vardır. Eğer tankınız çok küçük ise hidrofor çok sık devreye girip çıkacak ve ömrü kısalacaktır. Maksimum boyut ise maliyete bağlıdır. Eğer imkanınız var ise büyük kapasiteli koymakta fayda vardır. Hidrofor devreye giriş çıkış sayısını azaltacağınız için motorun ömrünü uzatmış olursunuz.

Selamlar,
Hidrofor sistemlerinde genleşme tankı hidroforun devreye giriş çıkış sayısına bağlı olarak belirlenir. Kapasite hesabı kullanım miktarı, kullanım sıklığı ve hidroforun devreye girme sayısına (bu sayı bizim belirlediğimiz değerdir) bağlı olarak yapılır.
Bu bağlamda maksimum tank boyutu yoktur, minimum tank boyutu vardır. Eğer tankınız çok küçük ise hidrofor çok sık devreye girip çıkacak ve ömrü kısalacaktır. Maksimum boyut ise maliyete bağlıdır. Eğer imkanınız var ise büyük kapasiteli koymakta fayda vardır. Hidrofor devreye giriş çıkış sayısını azaltacağınız için motorun ömrünü uzatmış olursunuz.
teşekkürler dostlar.sorduğum bütün ustalar farklı diyor.dab motorlarını bayma k satıyor onlara sordum motorla tankın alakası yok.istediğin lt lik tank tak diyorlar.dün biri en fazla 50 lt lik tak diyor.lafta herkes usta

yetkili servis elemanıyım Baymakta.
sorunuza cevap olarak mevcut 50lt tanka ilave takılacak
100lt ilave genleşme tankı binanız için yeterli olacaktır.
ancak hidroforunuzun mevcut tankı ile basış hattındaki
flexi hortumu mutlaka 1"plastik boru ile değiştirin.ayrıca
cihazınızı elektrik panosuna bağlatın.cihaz ile pano ayrı
satılır bilginize.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,943
Son üye
Ali4129

Yeni konular