Dış Ünite Karlanma

serseri26

Üye
Merhaba arkadaşlar bende Toyo marka bir klima var yaklaşık 6 senelik.Klimanın yerini değiştirdim.Fakat gazını kaçırdığım için servis çağırdım.Servis geldi klimada gaz kaçağı olabileceğini belirttim.Arkadaşlar Dış üniteye giren boruların rekorlarını tekrar açtılar.ondan sonra dış ünite bakımını yapıp gaz verdiler fakat elektrik bağlansının yanlış olmasından dolayı dış ünite fanı çalışmadı.Bağlantılar kontrol edildikten sonra dış ünite ve fan çalıştı.İç ünite normal şekilde soğutmaya başladı.Arkadaşlar gitti.Cihaz yaklaşık yarım saat normal şekilde çalıştı.bewn cihazı kapattım.Ertesi gün cihazı tekrar açtığımda cihaz buu sefer normal bir şekilde açılır ve çalışır vazıyette olmasına rağmen 10 dakika sonra dış üniteyi durdurup üzerindeki time yazan sarı ışığın yapın söndüğünü gördüm.iç ünite çalışıyor fakat çok az fan üflüyor.Kumandadan zamanlama ayarlı değildi.Dış üniteyi kontrol ettiğimde dış ünite ince borusu karlanma yapmıştı.Bu sorun neden kaynaklı olabilir.Cihazı şuanda çalıştırmıyorum.Ayrıca cihazın iç ünitesinden çıkan ince borunun bir kısmı ezik fakat kırılma yok.Epey ezik sonuçta soğutma yaptı.Bundan kaynaklı bir durum söz konusu olabilirmi???Teşekkürler

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
boru ezikolduğu için yüksek başınç oluyor olabilir... muhtemelen o uyarıda onun arıza kodu...diğer bir ihtimalde kompresör gazı basamadıgı için bayılıyor olabilir...servisi çağırıp kontrol etirmende fayda var...

Ezilen yerden gaz kaçağı meydana gelmiş. Ezik kısımız düzelttirip kaçağı tamir ederek gazını tamamlamanız yeterl, olacaktır.

saygılar

boru ezikolduğu için yüksek başınç oluyor olabilir... muhtemelen o uyarıda onun arıza kodu...diğer bir ihtimalde kompresör gazı basamadıgı için bayılıyor olabilir...servisi çağırıp kontrol etirmende fayda var...

Zeki Bey,

Yüksek basınç olan cihazda karlanma olmaz. Karlanma ile basınç arasında bir eşleşme yapacak olursak alçak basınç arızalarında kondenserde karlanma meydana gelir ..

saygılar..

Tekrardan merhaba arkadaşlar öncelikle cevap veren bütün herkeze teşekkürler.Sanırım haklısınız cihazda kaçak var.Bugün cihazı tekrardan bir kontrol için çalıştırayım dedim.Dış ünite karlanması yok ama soğukta yok boruları ellediğimde soğuktan eser yok sanırım gaz tamamen boşaldı.O kadar dedim ustalara kaçak var iyi kontrol edin ama sadece dış üniteye gelen recorları açıp onları kontrol ettiler.ezik söyledim.Ondan birşey olmaz dediler.Sanırım ya ezikden kaçtı yada iç ünite recorlarından kaçtı.Ustayı aradım durumu izah ettim.Gelin bakın dedim tekrardan ama ustadın söylediği laf yolumuz o tarafa düşünce bakacağım.Dedim usta yaz bitti zaten ne zaman gel bak şuna ama usta o kadar yan çizdiki bende telefonu kapatmak zorunda kaldım.Yani 6 yıllık klimanın Bakım ve gazına 95 tl para verdim ama gel görki yarım saat bile soğuk görmedim.Bu arkadaşların yaptığı nedir.şimdi anlamadım.95 tl nasıl gönül rahatlığı ile çoluk çocularına yedirecekler.Şimdi bu klimayı ne yapacağım.Yeni cihaz alacak paramızda yok olan parayıda ustalara verdik.Arkadaşlar siz ne önerirsiniz..Bu cihaz adam olur mu?

Berk Bey

kompresörün durmasıyla ilgili yüksek basın olşuyor olabilecegi konusunda fikir verdim...kompresör basamadığı için sıkışıp bayılabiliyor....
arkadaş tam olarak sorunu çözdükten sonra bizde net bir kanıya ulaşırız....

ç.ü 2008

Berk Bey

kompresörün durmasıyla ilgili yüksek basın olşuyor olabilecegi konusunda fikir verdim...kompresör basamadığı için sıkışıp bayılabiliyor....
arkadaş tam olarak sorunu çözdükten sonra bizde net bir kanıya ulaşırız....

ç.ü 2008

Zeki Bey,

Bende size yüksek basınç arızası veren bir cihazın karlanma yapmayacağını aktarmak istedim. sizin söylediğiniz problem ile arkadaşımızın anlattığı arıza farklı.. Boru ezilirse haklısınız cihaz gaz kaçırmıyorsa eğer yüksek basınç yapar haklısınız ama karlanma kesinlikle olmaz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,945
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri