Rüzgarlı havalarda ve yağmurda kanallar kopuyor.

morbeyaz

Üye
Arkadaşlar uzun zamandır başımıza bela olan apartmanın 4 çıkışlı LNB si olan çanaktan

verim alamıyoruz. Usta getirip spektrum cihazıyla da ayar yaptırdım. LNB yi de

değiştirdim lakin çanak sanırım rüzgar estiğinde sağa sola yalpaladığından dolayı ve en

ufak yağmurda bir çok kanal gittiğinden bu durum için bir fikir istiyorum. Kabloları da

komple yeniledik. Yapmadığımız kalmadı. Başka bir çare arıyorum. Çanak yerine ne

olabilir. Çatıdan başka takacak yerimiz yok maalesef. Kablolu yayın bizim buralarda yok.

Daha gelişmiş bir sistem ya da sizin önereceğiniz farklı bir şey var mı?

LNB'nin içine su kaçmıştır. LNB'nin kapağını açın, temizleyin bir de öyle deneyin.

çanakta eyrilik olabilirmi

lnb ye poşet geçirin yağmur filan içine su gidince sinyali engeller haliyle.

poşet geçirince sinyal alabilirmi lnb?

Arkadaşlar uzun zamandır başımıza bela olan apartmanın 4 çıkışlı LNB si olan çanaktan

değiştirdim lakin çanak sanırım rüzgar estiğinde sağa sola yalpaladığından dolayı ve en

ufak yağmurda bir çok kanal gittiğinden bu durum için bir fikir istiyorum. Kabloları da

komple yeniledik. Yapmadığımız kalmadı. Başka bir çare arıyorum. Çanak yerine ne

olabilir. Çatıdan başka takacak yerimiz yok maalesef. Kablolu yayın bizim buralarda yok.

merhaba arkadaşım.
öncelikle kullanmakta olduğunuz çanak çapını belirtmemişsiniz.sizin ve daha birçok apartman sakininin ortak sorunu, gerçekten ihtiyaçlara cevap verecek teknik personel olmamasıdır.genellikle görülen en önemli sorun açık ve güneşli havada kurulan anten sisteninin tüm sene boyunca aynı verimlilikle çalışacağının düşünülmesidir.90cm lik çanak çapı bireysel kullanım içindir,ortak kullanımda çanak kazanç değerleri düşer ve atmosferik durumlarda (bulutlanma,yağmur,özellikle kar yağışı) sinyal seviyeniz otomatikman düşer.dolayısıla bu tip durumlarda daha büyük ve kaliteli çanaklar tercih edilmelidir.her çanak antenin kazancı aynı değildir.bu işi profesyonel yapan firmalar her zaman pahalı ve büyük anten tavsiye ederler.aradaki fark yağmur ve fırtınada belli olur.kolay gelsin.

Ben de diğer üyelere katılarak tamamen bireysel,yani kendi çanak sisteminizi evinizin uygun bir yerine(Balkon müsait değilse duvara bile monte edilenleri mevcut)kurmanızı öneririm.Çanak sistemleri meteorolojik olaylardan etkilenir ve sinyalleri zayıflayıp bozulabilir,hatta başka şehirdeki bir çanak vericiden,örneğin Turksat uydusuna sinyal aktarımı yapılıyorsa,bu şehirde o gün yağan yağmur,kar,sis,vb. meteorolojik bir olay,sizin o günkü güneşli ve açık olan havanızı bile etkiler,sinyal bozulmalarına,sinyalin verimli alınmamasına bile neden olur.

Meteorolojik olaylara karşı kendimiz de küçük çapta bazı önlemler alabiliriz.Örneğin çanak antenin lnb'si su geçirmez olması için arka kısmı alüminyum folyo ile veya plastik bir poşetle kapatılabilir,yağmur suyunun diseqc (Dayzeg) çanak birleştirici anahtarını kısa devre edip bozmasını önlemek(Bizim diseqc'lerimizden bir tanesi yağmur suyuyla açıkta kaldığı için arızalanmıştı) üzerine subdurma veya yağmur suyunun direk gelip ıslatmasını önleyen bir muhafazalı bir koruma mutlaka düşünülmelidir.Bireysel çanak sisteminizi seçerken sabitleyecek tespit ayaklarının sadece bir adet kalın borudan değil,üçlü yapıdan oluşmuş rüzgarda sallanmayacak rijit bir yapıdan mümkünse seçilmesi size sinyalin rüzgarda apansızın kesilmemesi açısından ek bir avantaj sağlayabilecektir.

Başka sistem olarak normal bir tv ortak anten tesisatının da(Anten kuvvetlendiricisiyle ayrıca kuvvetlendirilip prizle dairelere dağıtılmış olarak) elinizin altında hazır bulunması sizin ve kat malikleri olan komşularınız için daha iyi olacaktır.Acil durumlarda çanak antenden hiçbir sinyal alınamadığı koşullarda bu seçeneği geçici olarak veya opsiyonel bir seçim olarak da diğer zamanlarda kullanırsınız.Kolay gelsin.
.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri