Çift jaglı telefon priz bağlantısı nasıl yapılır

bariser83

Üye
Arkadaşlar iyi günler, benim sorum çift jaglı telefon prizine iki çift kablo bağlantısı nasıl yapılıyor,tek priz jagında bulunan bir çift kabloyu jagdaki orta kısmından gelen iki kabloya, jagın dış kısmında bulunan ikinci çifte ise tesisatan gelen ikinci hattamı bağlamalıyım,

Bu işlemi diğer jagda da uygulamalımıyım yada tesisattaki iki çift telefon kablosunun bir hattını bir jaga diğer hattıda diğer jaganı bağlamalıyım,bağlayacak isem dışdaki kablolaramı içtekileremi olucak,arkadaşlar umarım konuyu izah edebildim yardımcı olursanız sevinirim,şema varsa ise çok daha faydalı olur..Şimdiden teşekkürler.

eğer tek hat özellikli telefon kullanılacaksa,ve jag 4 pinli ise ortadaki pin kullanılır.
çift hat özellikli bir telefonsa ortadaki 2 pine hattın birisi,dışlardaki 2 pine de diğeri verilir.
priz bağlantısında da,muhtemelen tek hatlı basit telefonlar kullanılacağı için,
duvardan gelen iki hattı iki prize verin bence.
yani hattın birini jagın birinin ortadaki uçlarına,hattın diğerini de diğer jagın orta uçlarına bağlamanızı öneririm.

Bu jagda ki pinler benim kafamı işe ilk başladığımda hep karıştırmıştır. Bazı telefon üreticileri, örneğin philips telefonlarda 4 pinli jagların kullanılması gerekiyor. Bunu neden yaptıkları da ayrı bir konu tabi.

4 pinli jagların ortadaki ikisine hattı verince çalışması lazım.Telefon makinasında da 4 pin olabilir.İlle de 4 pinli erkek soket takılması gerekmiyor.Bunu çift hatlı telefon için yapıyorlar.Bazı telefonlara iki veya daha fazla hat bağlanabiliyor.Tek hatlılarda da standart olarak bulunuyor.

genelde evdeki tesisatlarda telefon prizleri üçlü olur iki tane yanyana biride ikisinin tam altında
telefon kutularına da iki uç girdiğinden tesisatçılar genelde geliş teleon hattının iki ucunu prizin üst iki ucuna bağlarlar alttaki tek uç boşta kalır
eğer telefon kutusuna erkek fişini bağlıyacaksan üst iki yanyana olan uçlara bağlamalısın

Arkadaşlar değerli bilgilerinizi benimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim..

STANDARTTA ORTADAKİ İKİ TEL KULLANILIR

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,945
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri