rf iletisim icin hangi modul?

yanlıs anlamadı isem arkadas aktif rf id tag yapmaya calısıyor :)

evet bi 433 mhz alıcı verici ve bi pic ile bu işi cozebilirsin lakin mobil cihazın beslemesinin iyi olması lazım bunu unutma derim pille felan ancak 10-15 dk yayın yaparsın ki diyelim bu vericiyi uzerinde tasıyorsun ve alıca yaklastıgında sana kapı acmasını istiyorsun ornek senaryo bu olsun alıcı icin sorun yok zaten sabit oldugundan besleme sorunun olmaz ama uzerinde tasıdıgın verici icin pil yeterli olmayacaktır cunki dedigim gibi 10-15 dk lık bir yayın kişi gun boyunca sagda solda dolastıgında coktan bitecek ve kapı onune geldiginde kapı acılmayacaktır bunun yerine eger projen anladıgım sey ise pasif id tag lar kullanmanı tavsiye ederim bunun rf id tag ve pasif id tag icin www.udea.com.tr adresinden bilgi edinebilirsin

:(
evet dediginiz gibi bir kontrol olayi mevcut projemde..
kapi falan degil ama niheyetinde bahsetiiginiz gibi bir durum soz konusu..
rx411 diye bir alici ve bunun vericisini aldim bende birkac gun once..
verici boyutu isaret parmagimin tirnagi boyutlarinda falan..
eger bu denli enerji harcayacaksa yandim ben :)

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

satin aldigim verici ve alici bunlar..
datasheetlerinide bulamadim zaten..
udea hic aklima gelmemisti, halbuki evimin hemen arkasindaydi..
simdi mersindeyim :(
peki bu alici ve verici ile pic yerine 555 kare dalga osilatoruyle kare dalga uygulasam vericiye yine olmazmi?
enerjiyi pilden almam lazim cunki..
hatta yuvarlak ve yassi bir pilden..(

Alıcınızın vericinizi diğer çevredeki diğer olası kaynaklardan gelecek 433 MHz sinyallerden ayırdedebilmesi için modülasyon-demodülasyon kullanmanız şart.

bu alici ve verici modul uzerinde modulasyon ve demodulasyon yapilabiliyormu peki?
kare dalga uygulasam vericiye ornegin, verici kendi sinyali uzerine direkt bu sinyali module edermi?

Sanırım en başa dönmek gerekecek, ilk mesajınızda adı geçen pt2262-2272 entegreleri bu iş için uygundur.

:(
donduk yine basa sanirim..
keske daha once fikir alisverisinde bulunsaydim sizlerle..
surekli olarak mobil ve aktif olan bir verici ile bir kod gonderip, sabit olan alici alani icine girdigimde alicidan alacagim bir sinyale bir tristor tetiklemeliyim..
sanirim satin almis oldugum alici ve verici isime yaramayacak..
ayrica mobil olan verici hem kucuk boyutlarda hemde enerji sarfiyati dusuk olmali pil acisindan..
bu durumda siz bana net olarak ne veya nasil bir yapi onerebilirsiniz?

Bu durumda arkadaşların önerdikleri gibi rfid sistemi sizin için daha uygun, algılama mesafesi istediğiniz ölçüde olan rfid alıcı ve vericileri araştırmalısınız (OGS'lerde kullanılanlar gibi)

rfid arastirmam gerek sanirim..
iki haftam kaldi bu projeyi bitirmek icin..
hadi hayirlisi bakalim..
onerebileceginiz rfid alici ve verici varmidir?
gidip yine sacma sapan birsey almayayim bari..
tabi bunu birde mersinde bulmek mesele:(

birde bu rfid sistemin kendisi modulasyon ve demodulasyon yapabiliyormu?

rfid lere biraz baktim udeanin sayfasindan, sanirim bahsettiginiz olay pasif rfid tipi olanlar..
uzerlerinde pil bulundurmuyor ve oldukca kucukler..
fakat udeanin sitesinden fiyatlarina ulasamadim..
biraz tuzlu gibi geldi bana ama umarim oyle degildir..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri