12v dc motora çift yönlü hareket devresi

özmenist

Üye
benim aradığım devre 12 voltluk dc motora iki yönde hareket vermek. iki butonu olmalı ve sağa sola bastıkça motorun dönmesini istiyorum. motora dönme açısı vermek yani 60 derece sağa 60 derece sola dönsün istiyorum. ve butona basılı tuttukça dönmesini istiyorum. ama bunun uzaktan kumanda sistemiyle gerçeklesmesi lazım. 3 m 5m uzaklık yeterlidir çok uzak olması gerekmiyor. devre elemanlarının listesini verebilirseniz sevinirim konuda amatörüm hangi devrenin nereye bağlanıcagını ve devre elamanlarının ismini öğrenirsem yapacagımı sanıyorum. yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

12v dc motora açı vermek çok zordur. Versen bile istediğin verimi elde edemezsin . Açı vermek için pıc ile hızlı bir transistör türü kullanarak motoru milisaniye aralıklarla çalıştırarak derece verilebilir .

Örneğin transistörlerden biri portb.0 portuna bağlı olsun :

DC

portb.0=1
PAUSE 1 (1 milisaniye )
portb.0=0
PAUSE 1
GOTO DC
END

((Ama burda 1 milisaniyede motorun milinin kaç derece alacağı meçhuldür . Bir arkadaşımla robot yapmaya karar vermiştik motorlarınıda dc motordan yapalım dedik . İki adet 12v dc motoru robot gövdesine monte edip denedik sonuç hüsran . Biz gücü fazlasıyla yetecek derken omadı . Yani senin yapacağın sistemde motora çok yük binecekse dc motoru unut . Step motorları dene .))

Resimdeki devre aceleyle çizildiği için böyle oldu kusura bakmayınız ( yanlış var ise düzeltiniz ) . Devrede port a'nın 0 ve 1. portlarına 1 verdiğimizde motor bir yöne döner . 2 ve 3. portlarına 1 verdiğimizde ise diğer yöne döner . Şimdi bu devreyide kontrol edecek başka PIC li bir devre lazım . Yani Ben öğrenmek istiyorum diyorsan basic , ccs c yada diğer dillerden birini öğrenip yapmaya başlayabilirsin .

Bu işi çok basit iki adet enversör kontaklı role ile yapabilirsin fakat açı vermek cidden seni zorlar. Motor sadece aç kapa gibi bir hareket yapcaksa bunu limit siviçlerlede yapabilirsin ama sanırım sen her basmanda 60 derece dönmesini istiyorsun ki bu iş için step motor biçilmiş kaftan bencede..

Arkadaşların söylediği gibi Dc Motorun Açı Kontrolünü yapmak zordur, hiç uğraşma, step motorla çok daha kolay yaparsın.

teşekkur ederim bilgileriniz önerileriniz için. açılı dönmesini iptal edebilirim zor çünkü beni aşar ben amatörüm henüz bu konularda. sadece sağa ve sola butona basılı tuttukça dönmesi yeterli benim için. programsız şekilde opamp lı devre şemasıyla yapsam benım için en kolayı olacak. ayrıca arastırmama göre rf alıcıyla uzaktan kumanda yapabilirmiyim ve devre semasında buda açık şekilde olabilir mi acaba. yani uzaktan kumandada iki buton olacak sağa ve sola olacak butonlar. bilgisayar programı bilmediğimden devre elemanları ve hangi elemanın nereye bağlanacağını bilsem o şekilde yapabiliyorum devrelerimi şuan giriş düzeyinde bile değilim sanırım. 12 v tu 4.5 v ta indiren regulatör devresini yaptım sadece. tecrübelenmek istiyorum bu devreyi de yaparak. dc motorla bir test oluşturmak istiyorum bu proje için çünkü dc kontrolü daha kolay sanırım. öncelikle dc motorla bi prototip yapmak istiyorum.

Son düzenleme:
teşekkur ederim bilgileriniz önerileriniz için. açılı dönmesini iptal edebilirim zor çünkü beni aşar ben amatörüm henüz bu konularda. sadece sağa ve sola butona basılı tuttukça dönmesi yeterli benim için. programsız şekilde opamp lı devre şemasıyla yapsam benım için en kolayı olacak. ayrıca arastırmama göre rf alıcıyla uzaktan kumanda yapabilirmiyim ve devre semasında buda açık şekilde olabilir mi acaba. yani uzaktan kumandada iki buton olacak sağa ve sola olacak butonlar. bilgisayar programı bilmediğimden devre elemanları ve hangi elemanın nereye bağlanacağını bilsem o şekilde yapabiliyorum devrelerimi şuan giriş düzeyinde bile değilim sanırım. 12 v tu 4.5 v ta indiren regulatör devresini yaptım sadece. tecrübelenmek istiyorum bu devreyi de yaparak. dc motorla bir test oluşturmak istiyorum bu proje için çünkü dc kontrolü daha kolay sanırım. öncelikle dc motorla bi prototip yapmak istiyorum.

Merhaba, arkadaşım hatırlarsın sana daha öncede tavsiye ettiğim sitede, yine böyle demonte Tek kanal Rf Alıcı-Verici Devresi var, 20-30Mt den kontrol edebiliyorsun, istersen linkten bir incele, Dc motoru bununla sürebilirsin.

Nokyo Tel Kanal RF Kontrol Alc- Verici K-9 Demonte Kit

çok teşekkur ediyorum Sayın skysea pratik ve kesin çözümlerinizle yol gösteriyosunuz bana cok tesekkur ederım. montajsız alarak kendi işime yarayacak sekılde bağlayacagım dimi bu devreyi

Son düzenleme:
Bence Demonte olanını almalısın, hem lehimleme ve devre bilgini geliştirirsin, ben genelde demonte olarak alıyorum. Ayrıca sitede RF diye arattırırsan bir sürü alıcı verici devresi çıkacaktır, onlardan kendine uygun olanını seçmelisin. Bunlarda mantık şöyledir, verici kumanda devresinde kanal sayısına göre on/off tuşu bulunur. hangi kanalı on yaparsan alıcı devre üzerindeki Röle açılır ve motoruna enerji gider. Diğer bir kanalı kullanarak motoru diğer yöne dönderebilirsin. Zaten motor dönüş yönünü değiştirmek için tek yapman gereken motorun Polaritesini değiştirmek olacaktır.

arkadaşlar; bir DC motoru uzaktan kumanda ile sadece ileri geri yönde kontrol etmek istiyorum. bunu da limit switclerle yapacağım ancak kullanacağım motorun miline dişli bağlayararak bir nesneyi yukarı aşağa kaldırmak istiyorum. bu mümkün mü

arkadaşlar; bir DC motoru uzaktan kumanda ile sadece ileri geri yönde kontrol etmek istiyorum. bunu da limit switclerle yapacağım ancak kullanacağım motorun miline dişli bağlayararak bir nesneyi yukarı aşağa kaldırmak istiyorum. bu mümkün mü

Limit anahtarları adı üstünde sona geldiğinde konum değiştirerek kontak verirler. Devir yönü değiştirmek kolaydır limit anahtarları güvenlik içindir. Gözle görüp yön değiştirmeyi yapabilirsiniz ama dikkatsizlik v.s. lerde hasar oluşmasın diye kullanılırlar. Motora dişli koyarak istediğiniz ağırlığı hareket ettirebilirsiniz. Sürtünme kayıplarının üstünde gücünüz varsa bunu sağlarsınız. Gücünüz düşük ise bu hareket yavaş olacaktır. Dişli ile güç artışı sağlanmaz yükü arttırdığınızda hızınızı düşürmek zorundasınız. Otomobillerde rampalarda vites küçültme bu yüzden olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri