3 Faz Servo (soruma yardımcı olursanız sevinirim)

sakarya83

Üye
arkadaşlar bir sorum var lütfen yardımcı olursanız sevinirim.
3 fazlı ac bir servo motor, Enkoderli ve frenli bir servo motor.
Bu servo motorun enkoderini kullanmadan çalıştırabilirmiyiz(Tabiki freninin açılması için 24v dc veridikten sonra). Mesela motorun 380v çalışma gerilimi olsa ve bizde normal Şebeke gerilimine bağlasak çalışır mı?.Yani illaki encoder gereklimi??

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Hem encodersiz hemde sürücüsüz çalıştıramazsın servoları.servonun modeline bağlı olarakda encoderi söküp aynı model servoya bağladığında servo haberleşme arızası veriyor.hatta encoderi söktüğünde, encoderi elinde çevirip tekrar servoya bağladığında haberleşme hatası verebiliyor.

acilstop servoyu çalıştıramazsın diyorsun ama ben tam anlatamadım heralde.Encoder yokmuş gibi düşünün. Yani ben demek istiyorum ki; ac servo motor aslında asenkron motorun aynı özelliklerine sahip, sadece rotor asenkron motorda sargılı iken ac servo motorda rotor mıknatıslı. Maksat döner alanın oluşması ise 3 fazı hangi iki motora verirsen ver buna karşılık cevap verecek bir manyetik alan varsa(yani rotor) motor dönmeye başlar. O halde neden dönmesin ki? Zaten servo motor diye birşey yoktur servo sistem vardır yani sen asenkron motoru da servo motor olarak kullanırsın.Hatta kullanılıyor da ,değil mi???

Arkadaşlar bu sorumu tekrar şöyle düzelterek sorayım.
3 fazlı bir servo motor var elimizde. Servoyu çalıştırmak için bir sürücü kullanmayacağız. Sadece 3 faz, yani motora 50Hz'te 3*380V vereceğiz. Hiçbir kontrol elemanı kullanmayacağız. Bu motor çalışır mı?
Çalışmaz diyen arkadaşlar çok fazla. Ama ben şunu izah edeyim.
Çalışmaz diyenler neden çalışmaz diyor;
Çünkü motoru kontrol eden sürücü; servoya 3 fazı gönderebilmek için geri beslemeden yani encoderden bilgi bekler. Encodere bilgi gelmeyince 3 fazı motora vermez ve bunun böyle olması da servo motorun sürücüsüz encodersiz çalışmayacağı teorisini ileri sürer. Bence bu böyle.
Bu konu hakkında bilgisi tecrübesi olan ve tartışmaya katılmak isteyenler var mıdır?
Düşüncelerinizi yazarsanız sevinirim.

Son düzenleme:
arkadaşlar cevabı kendim buldum sonunda. Durumun aynen benim dediğim gibi olması, beni çok sevindirdi. Çoğu kişiye bunu söylediğimde çok şaşırdılar ama gerçek bu.:) Yani 3 faz ac servo motora direk 3 faz verirsek kesinlikle çalışır. (Geri besleme ve driver Kullanmadan) Ancak çalıştırdığımız servoyu sonra driver e bağlayıp çalıştırabilirmiyiz onu denemedim.Onun da cevabını bulursam yazarım
Cevabımı arayana kadar fazla katkı yapan olmadı ama yine teşekkürler...

Son düzenleme:
Hem encodersiz hemde sürücüsüz çalıştıramazsın servoları.servonun modeline bağlı olarakda encoderi söküp aynı model servoya bağladığında servo haberleşme arızası veriyor.hatta encoderi söktüğünde, encoderi elinde çevirip tekrar servoya bağladığında haberleşme hatası verebiliyor.

Bu söylediğiniz resolver kullanan servomotorlar için geçerlidir ve resolveri söktüyseniz geri taktığınızda faz açısı ayarı yapılması gerekir.

arkadaşlar cevabı kendim buldum sonunda. Durumun aynen benim dediğim gibi olması, beni çok sevindirdi. Çoğu kişiye bunu söylediğimde çok şaşırdılar ama gerçek bu.:) Yani 3 faz ac servo motora direk 3 faz verirsek kesinlikle çalışır. (Geri besleme ve driver Kullanmadan) Ancak çalıştırdığımız servoyu sonra driver e bağlayıp çalıştırabilirmiyiz onu denemedim.Onun da cevabını bulursam yazarım
Cevabımı arayana kadar fazla katkı yapan olmadı ama yine teşekkürler...

Bal gibi de çalışır yazacaktım ama sen cevabı bulmuşsun zaten.
Evet çalışır hatta micromaster benzeri bir inverete bağlarsanız frekansı değiştirerek hızkontrolü de yaparsınız. Asenkron motora göre oldukça dinamik hızlanma ve durma da sağlarsınız. Tek dikkat edilmesi gereken her servomotorun 380V olmadığı. Bu nedenle etiketi iyi inceleyip uyguladığınız voltajın uygunluğundan emin olun. Servo sürücüler motorları oldukça hassas şekilde korurlar sizde koruma önlemlerinizi unutmayın.

Bal gibi de çalışır yazacaktım ama sen cevabı bulmuşsun zaten.
Evet çalışır hatta micromaster benzeri bir inverete bağlarsanız frekansı değiştirerek hızkontrolü de yaparsınız. Asenkron motora göre oldukça dinamik hızlanma ve durma da sağlarsınız. Tek dikkat edilmesi gereken her servomotorun 380V olmadığı. Bu nedenle etiketi iyi inceleyip uyguladığınız voltajın uygunluğundan emin olun. Servo sürücüler motorları oldukça hassas şekilde korurlar sizde koruma önlemlerinizi unutmayın.

elektrikji
cevabın için sağol arkadaş.
Ancak bu konuyu konuştuğum kişilerin hepsi benim bu cevabıma çok şaşırdılar. Bunların içinde ünv. hocası bile vardı ama herşey matematiksel ne yazık ki:)
Çalıştırdığımda da çok sevindim. Hatta senin dediğin gibi invertere takıp hız ayarı bile yaptım. Bana çok tuhaf gelmeyen bu durum millete neden tuhaf geldi ben onu anlamadım...

3 fazli servo motorlar senkron motorlardir. Bunlari surucu vs kullanmadan dogrudan 3faz sebekeye bagladiginizda motor bosta donse bile yukte sorun olur.

Cunku motor yuklendiginde senkronizasyonu kaybedebilir ve motor durur.

Mekaniki olarak yukleyip denedinmi? Asil onemli olan bu.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri