Kaçak akım rolesi

m.sabri

Üye
Tek sayaçtan çalışan 5 katlı bir binada her kattaki sigorta kutusunda 30 mA hayat koruma rolesi var. Sayacın girişinde de 300 mA kaçak akım rolesi var. Katların birinde kaçak olduğu zaman o katın rolesiyle birlikte sayacın oradakide atıyor. Buda bütün binanın elektriğinin kesilmesi demek. 300 mA rolenin gecikmeli çalışanı varmıdır. Bizim mesleğimizin çok geniş kapsamlı insan herşeyi takip edemiyor. Destek almak iyidir.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Ana sayacdakı, 300mA röle trıfaze olmalı, hangi fazında olursa olsun, her 3 fazıda aynı anda kesıyor. Bence, 3 adet monofaze röle kullanmakda fayda var, bu suretle sadece o fazdan beslenen daıreler elektrıksiz kalır.

300ma ayarlanabilir gecikmeli tipte kaçak akım roleleri mevcut.alıp takarsan sorun kalmaz.slm

Ana sayacdakı, 300mA röle trıfaze olmalı, hangi fazında olursa olsun, her 3 fazıda aynı anda kesıyor. Bence, 3 adet monofaze röle kullanmakda fayda var, bu suretle sadece o fazdan beslenen daıreler elektrıksiz kalır.

Asansör veya Hidrofor varsa tek fazın kesilmesi sorun yaratabilir. Saygılar.

Sn, alpernburga, düşüncenizde haklısınız ama, o panoyada FKR kullanmakla bu sorun çözülür düşünüyorum..

bu şekildeki bağlantılara tedaş izin vermez. iç tesisat yönetneliğine göre 30ma koyamazsınız enerji bina grişileri 300ma olmak zorundadır. ayrıcada o zaman fazk.rolaleri yerine üç tane ayrı rolemi kayalım.slm

bu şekildeki bağlantılara tedaş izin vermez. iç tesisat yönetneliğine göre 30ma koyamazsınız enerji bina grişileri 300ma olmak zorundadır. ayrıcada o zaman fazk.rolaleri yerine üç tane ayrı rolemi kayalım.slm

Sabahleyın, yani şu an cevcabınızı okudum. Uzun zamandır pıyasadan uzakdayım, onun için malzeme çeşitlerini ve yönetmelikleri takıp edemıyorum. Hemen googleden araştırdım 1fazlı 300MA/40 Amper Kaçak akım rölesi oldugunu gördüm. Her faza ayrı ayrı monofaze 300 mA kaçak akım rölesi konmasına Tedaş ve/veya Elektrik alınan müessese izin vermiyormu. Ben, aydınlatma devrelerinde, trifaze, ana sigorta, kaçak akım kullanılmasına karşıyım. Çünkü bir dairedeki veya linyedeki arıza tüm bina ve sistemin elektriksiz kalmasına sebep olmaktadır.Fazk.röleleri dediğiniz , kaçak akım rölesi ise, evet bence ayrı ayrı konmasını gerektiğini düşünüyorum. Benim bahsettiğim Faqz korumu Rölesi ise, Üç fazı kontrol eden faz kesilmesi veya ekskliğinde kumanda devresini kesen FKR denen kontrol röleleridir. ENTES; KAEL veya bir çok firma tarafından imal edilmekte ve motor kontrol devrelerinde kullanılmaktadır.

sayın zeybek sizin söylediğiniz son derece mantıklı ve doğru fakat maalesef tedaş buna müsade etmez.ana pano girişlerine trifaze kaçak akım300ma istiyorlar.sizin dediğiniz gibi olsa en azından hangi faz arızalı ise o faza ait role açar ve dier iki fazda kalanlar etkilenmemiş olur. tedaşın kabul etmeme nedeni ise herhangi bir tehlike anında tüm binanın elektriğinin kesilmiş olmasını istemesidir.tabii buda doğrudur.slm

Son düzenleme:
Mona faze sayaçların önüne monofaze 300 mA kara tedaş izin veriyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,185
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri