2xSensör ve LED paralel bağlama tesisatı?

Dedejayjay

Üye
Arkadaşlar,

Malzemeler:
2 hareket sensörü (220V AC),
LED şerit (12V DC)
Trafo 220V AC giriş/12V DC çıkış (LEDler için uygun değerde)

Bir koridorun baş ve son kısmına hareket sensörü koyarak birisi geçerken LED lerin bir süre yanmasını ve süre sonunda kapanmasını yapmam gerekiyor.

1) Nasıl bağlantı yapmalıyım?
2) Bukadar malzeme yetermi, röle vs. eklemek gerekirmi..?
3) bir şeyler yaptım aslında ama kapanma sırasında hep trafo girişi kısmında 15V AC kalıyor sistemde ve buda LED lerin çok çok az yanmasına sebep oluyor yani LED ler hiç kapanmıyor. sorunu çözemedim açıkçası..

Yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Sn Dedejayjay, 12V-DC tarafına mini röle yada kontaktör koymak suretiyle sorunu çözebilirsiniz.12 v tarafında oluşacak 1 yada 2 volt röle-kontaktörü çektiremeyeceğinden çözüm oluşur gibi...selametle.

aynı sorun bendede var 2 trafo kullan trafo çıkışlarını birbirine bağla

Aynı sorunu bende yaşadım.Sanırım bu olay kullandığımız sensörle alakalı.Sensör çıkışına tristör gibi birşey bağlı.
Röle çıkışlı sensör bulabilirsen,Legrand'da mevcut biraz pahalı.sorun olmayacağını sanıyorum.
Ben DC çıkışa 12V mini rölenin bobin uçlarını bağladım sorunum düzeldi.Acaba röle yerine direnç bağlasak
aynı görevi yaparmı?

iki adet hareket sensörü paralel bağlandığı taktirde iş görecektir başka bir şey yapmaya gerek yok diye düşünüyorum buna benzer uygulamalar çok yapılmıştır piyasada......

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri