Günün sorusu: iki anahtar-iki lamba-tek aspiratör???

Merhaba değerli meslektaşlar

Size bir sorum olacak. Daha önce bu soru sorulmuşsa ben bulamadım veya nasıl arayacağımı bulamadım diyeyim.

Yan yana iki tuvalet var. Bunların bağımsız iki adet anahtarı var. her bir anahtar kendi lambasını yakıyor. Birde bu iki tuvaletin ortak bir aspiratörü var. Anemostat tarzı birşey.

Hangi lamba yanarsa yansın bu aspiratör çalışmalı ve sadece iki lambanın da sönük olma durumunda bu aspiratör durmalı.

Bunu en basit nasıl gerçekleştirirsiniz???

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Komütatör tesisatı yapıp lamba dönüş uçlarına aspiratörü seri bağlaıyacaksın yalnız lamba parlaklığı düşebilir ..

Pek mantıklı gelmedi. Motorun kalkışın ve duruşunda gerilim ile oynayacağından değişken bir ışık seviyesi gözlemlenir. Ayrıca komitatör değil iki ayrı anahtar kullanmam lazım ve bunlardan herhangi birine basıldığında senin mantığına göre diğer anahtarın her iki bacağında da faz olur dolayısıyla ampul üzerine nötr tarafından da faz gelir ve ampul patlar.

Dolayısıyla yanlış cevap.

Her anahtar çıkışına birer röle(no kontaklı) bağlarsan olacağını düşünüyorum.Hangi anahtarı kapatırsan o röle çeksin ve aspiratörü çalıştırsın.

iki tane, aspiratörün gücüne göre role alırsınız. roleleri lambaya paralel bağlarsınız ve rolelerin kontak uçlarınıda paralel bağlarsınız bir tarafa faz diğer tarafa da aspiratörden gelen ucu bağlarsınız böylece hangi lamba yanarsa onun rolesi enerjilenir kontağını kapatır ve aspiratör çalışır.

Çok mantıklı ve teknik bir çözüm olmuş. Öncelikle teşekkür etmeyi ihmal etmeyeyim hepinize.

Lakin röleleri anahtar kasasına sığdıramama ve tavan arasına koyma birer problem teşkil eder. Diğer yandan röle maliyeti artırıcı bir çözüm olur.

Ben aklıma gelen diğer teknik yöntemi söyleyeyim.

bir vaviyen bir adi anahtar ve bir kontaktör ile çözülebilir.

Vaviyenin bir kontağını lambayı yakmak için diğer kontağını kontaktörün normalde kapalı kontağını beslemek için kullanırız. Vaviyen bir konumda hem labayı hem aspiratörü çalıştırır. Diğer konumda da durdurur her ikisinide. Adi anahtardan ise iki çıkış alırız.Biri kendi lambasını diğer uvu kontaktörün bormalde açık kontağını besler ve anahtar da kendi işlevini yerine getirmiş olur. Arada kontaktör olduğu içinde faz dönüşü yaşanmaz. Bu şekilde de sağlıklı bir biçimde çalışır.

Diğer basit sade ve usta çözümü ise iki anahtar yerine de komitatör bağlamak ve kapaklarını anahtar kapağı ile değiştirmek. Bu durumda da her iki lamba bağımsız olarak yanar. Her durumda da aspiratör çalıştırılabilir. Komitatör kullanma sebebi faz dönüşünü engellemek. Tabi dikkat edilmesi gereken herşeyi tek linyeden beslemek.

arkadaşlar,
benim daha basit bir sorum var,
banyoya 15 watt'lık bir aspiratör bağlamak istiyorum. tavandaki lambadan paraler bağlantı ile alsam ve adi anahtar tesisatı ile lamba yandığında aspiratörde çalışsa, 1,5 mm2 lik aydınlatma tesisatı kablosun da çok ısınma olur mu ve lambanın çalışmasına herhagi bir etkisi olur mu?

arkadaşlar,
benim daha basit bir sorum var,
banyoya 15 watt'lık bir aspiratör bağlamak istiyorum. tavandaki lambadan paraler bağlantı ile alsam ve adi anahtar tesisatı ile lamba yandığında aspiratörde çalışsa, 1,5 mm2 lik aydınlatma tesisatı kablosun da çok ısınma olur mu ve lambanın çalışmasına herhagi bir etkisi olur mu?

Bir problem olmaz arkadaşım rahat rahat kullanırsın. 15 watt demek 0,3A demektir aşağı yukarı ne kablona nede lambana bir zarar gelmez.

iki tane, aspiratörün gücüne göre role alırsınız. roleleri lambaya paralel bağlarsınız ve rolelerin kontak uçlarınıda paralel bağlarsınız bir tarafa faz diğer tarafa da aspiratörden gelen ucu bağlarsınız böylece hangi lamba yanarsa onun rolesi enerjilenir kontağını kapatır ve aspiratör çalışır.

bu kadar kolay

At anahtarları bir tarafa, Sensörlü armatür kullan çıkışından da aynı zamanda fanı besle sistemin otomatik çalışsın.( 15w'lık fan neticede,25w'ta kompakt fluoresan eder 40w )

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri