toprak ile nötr ü nasıl ayırt edebilriz?

modül

Üye
merhaba arkadaşlar.üç fazlı bir panoda olsun.toprak ile nötrü ölçü aleti kullanarak nasıl ayırt edebiliriz.faz ile toprak ta 220 volt okuyorum faz ile nötr de 220 volt okuyorum.ölçü aleti ile) eğer bunlar karışmış ise nasıl anlarım.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Olağan şartlar altında faz-toprak gerilimi bir iki volt daha yüksektir.
Her ikisinin de 220v olması akla sıfırlama yapıldığını getirmektedir.mümkünse kablo hattını takip ederek bulabilirsiniz

forumdaki abilerimiz genelde kaçak akım rölesi bağlayarak bu işi çözebileceğinizi yazmıştı. arama yaparsanız bulursunuz.

Ölçü aletini buzzer konumuna getir bir ucunu toprak hattına bir ucunu notre değdir öterse şönt vardır önce onu bul

özür dilerim faza yazmışım

Son düzenleme:
Ölçü aletini buzzer konumuna getir bir ucunu faza bir ucunu notre değdir öterse şönt vardır önce onu bul

bunu denediniz mi ? bana yanlış bir uygulama gibi geldi.
nedeni: Buzzer kademesi = Mesela bir iletkenin Kopuk Olup olmadığının tespiti içindir(başka uygulamalarda kullanılıyormu bilmiyorum).
Buzzer kademesinde ölçü aleti pilinden enerji vererek problardan devreyi tamamlayınca buzzer'in ötmesini sağlar.

senin tarifinde ise faz ve nötr'ü direk ölçü aletinin elektronik kısmına (Buzzer ve Pil'e) uygulanmasını istiyorsun. buda AVO metrenin bozulmasına sağlıyacaktır.

Şöyle deseydin itiraz etmezdim : Bir Ucunu Nötr diğer Ucunu Toprak'a değedir. Eğer İkisi Birleşikse öter.

birde Toprak Hattı Genelde Pano'ya Bağlanır Uygulamayı düzgün yaptılarsa panoya bağlı olanı bul

Son düzenleme:
bunu denediniz mi ? bana yanlış bir uygulama gibi geldi.
nedeni: Buzzer kademesi = Mesela bir iletkenin Kopuk Olup olmadığının tespiti içindir(başka uygulamalarda kullanılıyormu bilmiyorum).
Buzzer kademesinde ölçü aleti pilinden enerji vererek problardan devreyi tamamlayınca buzzer'in ötmesini sağlar.

senin tarifinde ise faz ve nötr'ü direk ölçü aletinin elektronik kısmına (Buzzer ve Pil'e) uygulanmasını istiyorsun. buda AVO metrenin bozulmasına sağlıyacaktır.

Şöyle deseydin itiraz etmezdim : Bir Ucunu Nötr diğer Ucunu Toprak'a değedir. Eğer İkisi Birleşikse öter.

birde Toprak Hattı Genelde Pano'ya Bağlanır Uygulamayı düzgün yaptılarsa panoya bağlı olanı bul
Çok haklısın hemen düzelttim farklı birşey yazmıştım orayı değiştirmeden göndere bastım çok sagol aman haa iyilik yapalım derken aleti yakacaktık

ölcu aletını kısa devre konumuna getırıp yanı ser lamba duzenegine getırp ölcü aletinin bi ucunu göğdeye diğer ucunu topraga değderip kontrol ede bilirsiniz

ölcu aletını kısa devre konumuna getırıp yanı ser lamba duzenegine getırp ölcü aletinin bi ucunu göğdeye diğer ucunu topraga değderip kontrol ede bilirsiniz
gövdede zaten toprak olmuuyomu ? Bir ucunnu gövdeye diğer ucunu nötre değdirecksiniz .

panonun enerjisini kes,toprağı sök,nötrle panonun gövdesini ölç alet öterse sıfırlama vardır.panodan beslenen motor vs ne varsa aynı kontrolü yap

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri