evimize gelen elektriğin 3 fazlı elektriksel eşdeğeri ?

devilksk35

Üye
SORU : Transformatörlerin çıkışından itibaren evimizdeki prize kadar 3 fazlı elemanların elektriksel eşdeğerlerini çiziniz.

Arkadaşlar bu ödevi acil yapmam gerekiyor konuyu araştırdım mümkün olduğunca ama aklım iyice karıştı. Benim bildiğim 3 fazdan 1 nötr birde faz gerilimi evimize geliyor. faz ve nötr ün nasıl 3 faz ile eşdeğer çizimini yapabilirim_? Birde evimize gelen elektrik direk trafodan tek faza düşmüyor mu ben mi yanlış biliyorum... Son çare buraya yazdım... yardımcı olursanız sevinirim herkese kolay gelsin...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
arkadasım eve gelen faz ve notr dur ancak eve gırıste bu topraklamayla beraber 3 olur
yanı faz notr ve topraklama prıze gelen bınlardır

Abi prize faz, nötr ve toprak geldiğini biliyorum.

SORU : Transformatörlerin çıkışından itibaren evimizdeki prize kadar 3 fazlı elemanların elektriksel eşdeğerlerini çiziniz.

Transformatörden 3 faz çıkış mı oluyor_? eğer öyleyse bu 3 faz nerelerden hangi devrelerden geçip tek faza düşüyor. Bunları yazmam, çizmem lazım...

trafodan 3 faz ve nötr çıkar.
bu 3 faz ve nötr elektrik direkleri ve teller vasıtasıyla binamıza bir kablo ile 3 faz ve nötr olarak girer. bina ana panosundan da dairelerimize elektrik saatlerimiz monafaze ise 1 faz ve nötr girer ayrıca topraklama kablosu da.bina ya giren 3 faz dairelere eşit dengeli bir şekilde dağıtılır. yani 15 daire var ise 3 faz 15 daireye bölünür,faz başına 5 daire düşer.
şu an genelde dairelere trifaze saat koyuluyor,onun için daireler 3 faz 1 nötr ve topraklama giriyor.
anlatabildiysem ne mutlu
kolay gelsin

sn. nacak öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Ben şimdi nette araştırırken bu evrelerden hangilerinin eşdeğer devresini bulup çizebilirim. Yani sölediğiz pano yada elektrik sayaçlarının eşdeğer devrelerini nsl çizerim yardımcı olursanız çok sevinirim. tekrar teşekkürler...

sn. nacak öncelikle çok teşekkür ederim emeğiniz için ama bu bizim istediğimize uygun değil... Bize trafodan evdeki prize kadar gelen 3 fazın geçtiği devrelerin elektrik şeması lazım...

çok teşekkür ederim... sn. nacak çizimini yapmıştık ama bu da çok faydalı olcak bize... yeni eklemeler yapabiliriz. çok teşekkür ederim... size son bir soru daha sorsam...
soru : Bir fazla cihazı prize bağlayıp ve yandaki apartmanda 3 fazlı yük alıp hat akımını hesaplayınız...
walla hocanın sorduğu soru bu ben hiçbişey anlamadım... sizden yardım bekliyorum...

hoam sen nerde okuyon mühendislikdemi ?
öncelikle soruyu tam almadın galiba
yanyana 200 bina düşün ve bunları bir merkez besliyor sen birncidesin bir fazı aldın istediğin binaya git ve 3 faz al 3 fazın biri senin elindeki fazla aynı ? hat akımı denince kardeşim öle basit bişe deil bu hesaplama işin içine kablo kesitide giriyor yüklerde
sen şu soruyu hocana bidaha sor

abi soruyu hoca aynen böle sordu sınıfta kimsenin anladığını sanmıyorum... anladığınız kadarla yapın dedi öle de kaldı soru... bu arada evet müh. okuorum...
peki ben size şunu sorayım tek fazı 3 faza çeviren cihazlar war... mesela 3 faz bir motoru bağladık böyle bir sisteme...
bu sistemde motorun 3 faz da çektiği akım nsl hesaplanır çok karmaşık bir hesapmıdır_? bir de sistemin girişindeki tek fazdan ölçüm yapılabilirmi_? yani çıkıştaki 3 fazdan çekilen akım girişteki tek fazla aynımıdır_?

Forum istatistikleri

Konular
128,182
Kullanıcılar
449,951
Son üye
N4POLYOON

Yeni konular

Geri