ŞOFBEN DE KAÇAK VAR BAKARMISINIZ

musti463

Üye
merhaba ben elektrikelektronik müh. 2. sınıf öğrencisiyim bizim eve şofben taktım doğru taktığımdan emin değilim kabloları ilk başlarda düzgün çalışıyordu şuan ikinci ve üçüncü seviyelerde ısıtmıyor sadece 1.seviyede ısıtıyor ve suda hafif bi elektrik var ve borusunda metal borusu var şofbenle fiskiye arasında deyince çarpıyor hafiften neden kaynaklanıyor olabilir teşekürler

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
toprak hatın ya yok yada bağlı değil. benimde başıma böyle olay geldi daire girisinde toprak klemensi bağlı değildi bağladım sorun düzeldi.hafif elektrik carpması olayı düzeldi

kardeş kuvvetle muhtemel topraklamadan yapar toprak hattının bağlı olduğuna emin ol bu önemli sofben bağlantı klemensi daima sarıyeşil-mavi-kahverengi veya siyah olur renk kodu varsa tesisatta rennke renge bağlamak gerekir eğer renk kodu yoksa bunu bir elektrikçi bağlaması gerekir

Bizim başımıza da gelmişti binanın topraklamasında sorun vardır. Sen çarpılmayayım diye toprağı bağlıyorsun bu sefer topraktaki kaçak seni çarpıyor :) Sorun şofbenden mi ona bak ayır tüm bağlatılarını sonra toprakla nötr arasındaki gerilimi ölç bendekinde 60 V gibi birşey çıkmıştı :) Toprakta sorun olursa sofben üzerinden de başta en yakındaki musluklar olmak üzere su tesisatındanda çarpılma olasılığın oluyor...

ben evlerde elektrikli şohbene karşıyım. baş belası. ben kaarşıyım

öncelikle toprağa bakman gerekli daha sonrada nötr le fazı doğrumu taktın ona bakman gerekli egere 2kademe ısıtma çalışmıyorsa basınç swiçin bozulmuş yada kablosu çıkmıştır onada bakarsan problemlerin çözülür...

büyük bir ihtimal rezinstansın patlamıştır ve topraklaman iyi olmadığı için çarpma yapar

Zaten bağlantının nasıl olacağı üzerinde gôsterir suyun 2. Derecede ve 3. Derecede ısıtmamasının nedini rezistans veya sviç te sorun olabilir şofbenin sıfır mı?

herkese teşekürler herşeyi anladım fakat hattan gelen faz nötr toprağı ölçü aletiyle anlayabilirim fakat şofbenden gelen kablolardan hangileri faz-nötr-toprak için bunu nasıl anlayabilirim?

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri