elektrik proje çizimini öğrenmek

jerrock

Üye
bir elektrik projesi çizmeyi öğrenmek istiyorum ben. Elektrik mühendisliği son sınıf öğrencisiyim fakat hiç proje çizimi lie ilgili bir ders almadım genellikle hep elektrik makinaları üzerine aldım seçmeli derslerimi. ama şimdi bir elektrik projesi nasıl çizilir bilmek istiyorum ve sadece autocad biliyorum. acaba nasıl bir yol izlemeliyim? bir proje ofisine gitsem çalışmak istesem yardımcı olan çıkar mı yoksa bu işi kendi kendime mi halletmeliyim? bildiğim kadarıyla piyasada pek kaynak yok o nedenle ne yapsam bilemiyorum..

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
kardeş aotocad biliyorsan bu iş için yeter.Nette komple elektrik porje çizimi diye bi video var bi ona bak,yönetmelikleri incele,nette bir sürü örnek çizim var sende o çizimlerin bir kopyasını al,elektrik bağlantılarını sil yada layerları gizle sonra o mimariyi indirdiğin projeye benzetmeye çalış bende bu şekilde uyguluyorum halen baya faydası oluyor.Başarılar kolay gelsin.

bir elektrik projesi çizmeyi öğrenmek istiyorum ben. Elektrik mühendisliği son sınıf öğrencisiyim fakat hiç proje çizimi lie ilgili bir ders almadım genellikle hep elektrik makinaları üzerine aldım seçmeli derslerimi. ama şimdi bir elektrik projesi nasıl çizilir bilmek istiyorum ve sadece autocad biliyorum. acaba nasıl bir yol izlemeliyim? bir proje ofisine gitsem çalışmak istesem yardımcı olan çıkar mı yoksa bu işi kendi kendime mi halletmeliyim? bildiğim kadarıyla piyasada pek kaynak yok o nedenle ne yapsam bilemiyorum..

İşte çalışırken öğrenmen daha kolay olur aslında. Bir proje şirketine girip orada 6 ayda öğrenirsin herşeyini.

Projecilik elektrik sektöründe pek para getirmeyen ve yıpratıcı bir bıranş birde projeye imza atma sorumluluk alma olayı var proje işini öğren ama hedefin çizim bürosunda proje çizen , imzalayan kişi olmak olmasın

gece gündüz hafta sonları bilgisayarın başında proje çizerek ömrünü yersin asosyal bir durum bir projeyi çizersin tam bitecek mimari plan değişir ekipman güçleri değişir uğraş dur .

en iyisi yazılım satış yada endüstriyel tesislerin montajında şantiye şefi olmayı amaçlamak
endüstriyel bir fabrikanın elektrik şantiye şefliği yapsan bir kaç şantiye sonunda fabrika müdürü bile olursun

illa proje çizecem diyorsan

sekonder proje çizimi
otomasyon panosu çizimi
trafo merkezi çizimi gibi ince detay projeleri çizmeni tavsiye ederim

Elektrik kumanda devreleri cizmek semboleri öğrenmek devre bağlantılarını öğrenme için
aynı zamanda yaptığın devreleri sımulasyon ile çalıştırmak için aşağıdaki programları kulan
kendini geliştirince daha gelişmiş programlara gecersin.

EKTS elektrik cizim ve simulason programı türkce
ESS elk çizim programı
Edison 4 montaj ve simulasyon programı türkce demo
bu programlar forumda mevcut.

Önce proje nasıl okunur onu öğren her türlü proje bu çizsende çizmesende ilerde sana kesinlikle yardımcı olacaktır. Projeyi okumayı öğrenirken neden öyle olduğunu irdele. hesaplar nasıl yapılır öğren daha sonra zaten projeyi çizmek kolay.

sanırım önce proje okumayı öğrenmem gerekiyor bu da projeleri incelemekten geçiyor. çizmek o zaman daha kolay olacak gibi.

henüz indirmedim ben de ama sitede buldum bu paylaşımı
ev elektrik projesi sanırım bi bakarsınız..

Proje çizmeden önce tesisattaki elemanları iyi tanımak gerekir.Eğer forumu düzenli takip edersen birazda eski konuları karıştırırsan biraz bilgi edinebilirsin.
Proje çizme işi evde oturup öğrenilebilecek bir iş değil.Eğer imkanın varsa bir yerde stajyer olarak çalışıp önce elektrik panolarını oluşturan elemanlarını, bunların nasıl seçilmesi gerektiğini, teknik bilgilerin olduğu kılavuzlarda yazan terimleri iyi yorumlamak gerekir.

kardeş aotocad biliyorsan bu iş için yeter.Nette komple elektrik porje çizimi diye bi video var bi ona bak,yönetmelikleri incele,nette bir sürü örnek çizim var sende o çizimlerin bir kopyasını al,elektrik bağlantılarını sil yada layerları gizle sonra o mimariyi indirdiğin projeye benzetmeye çalış bende bu şekilde uyguluyorum halen baya faydası oluyor.Başarılar kolay gelsin.[/QUOTE

Arkadaşlar merhaba ;

Ben de Autocad i Bilge Adam da öğrendim üstün baaşrıyla bitirdim ama elektrik projesi çizmeyi bilmiyorum.Örnek projelere baktım ama çok zor ve çok büyük geliyor gözüme.Ben en basitten başlayarak zor projelere doğru yönelmeye çalışıyorum.Elinizde böyle basit projeler var mı yollayabileceğiniz.Bu projeler neye göre nasıl yapılıyor ölçü gerekli mi ? Ben bi elektrik mühendisinin yanında çalışıyorum ama o da autocad bilmediğinden faydalanamıyorum.ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun bana??

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,945
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri