Pursantaj ve Birim Hakkında Yardım

cmon

Üye
Öncelikle Merhaba Elimde bir elektrik işine ait brimlerin keşif özei var ve bu keşif özetinde birimlerin cinsi belli fakat birim ve metraj ları yok sadece her bir brime ait pursantaj oranları mevcut sorum pursataj oranları üzerinden brim sayılarını çıkartabilmek mümkünmü Konuyla İlgili Bilgi Sahibi Arkadaşlar Yardımlarını bekliyorum :)

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
dostum şöyle yapıyorsun diyelim toplam yaklaşık maliyetin 21.371,78 ve sayısını öğrenmek istediğin kalemin pursantajı 0,00923731 yaklaşık maliyetinle bu değeri çarpıyorsun (21.371,78 x 0,00923731 =198,7) bu kalemin birim fiyatına bakıyorsun 99,35 (ilgili kurumun birim fiyat kitabından) sonra 198,7/99,35 = 2 adet. işte yaklaşık maliyete girilen kalemin miktarının 2 olduğunu tespit ettin. saygılar.
(kusura bakma sayılar kusurlu oldu. elimde hazır örnek olduğu için direk o sayıları kullandım.)

toplam yaklaşık maliyet bilinmeden, pursantaj değerlerinden faydalanarak herbir kalemin miktarına geçiş yapılamaz.

Pursantajın amacı, teklif verecek olan kişinin kendisinin (projeden veya yerinde) kullanılacak olan miktarı(keşfi) tespit etmesini sağlamak olduğundan, miktara ulaşılmaması doğrudur.

Son düzenleme:
dostum şöyle yapıyorsun diyelim toplam yaklaşık maliyetin 21.371,78 ve sayısını öğrenmek istediğin kalemin pursantajı 0,00923731 yaklaşık maliyetinle bu değeri çarpıyorsun (21.371,78 x 0,00923731 =198,7) bu kalemin birim fiyatına bakıyorsun 99,35 (ilgili kurumun birim fiyat kitabından) sonra 198,7/99,35 = 2 adet. işte yaklaşık maliyete girilen kalemin miktarının 2 olduğunu tespit ettin. saygılar.
(kusura bakma sayılar kusurlu oldu. elimde hazır örnek olduğu için direk o sayıları kullandım.)

kral 23; verdiğin bilgiler için tşk faydalı bilgiler fakat, toplam yaklaşık maliyeti bilmedğimiz için verdğin bilgileri kulanamıyorum yinede ilgin için tşk..

toplam yaklaşık maliyet bilinmeden, pursantaj değerlerinden faydalanarak herbir kalemin miktarına geçiş yapılamaz.

Pursantajın amacı, teklif verecek olan kişinin kendisinin (projeden veya yerinde) kullanılacak olan miktarı(keşfi) tespit etmesini sağlamak olduğundan, miktara ulaşılmaması doğrudur.

hemmuhhemtek; malesef toplam yaklaşık maliyet bilgisi yok mevcut bir proe varama oda eksik bilgiler içeriyo tşkrler yarım için

Forum istatistikleri

Konular
128,181
Kullanıcılar
449,948
Son üye
ugur666

Yeni konular

Geri