Siemens FD 7802 Çamaşır Makinesi Suyu Isıtmıyor

yener74

Üye
Siemens FD 7802 model çamaşır makinam suyu ısıtmıyor.Rezistansı ölçtüm sağlam görünüyor.Termostat çalışıyor.Evvelden 90 derecede iş elbiselerimi yıkarken ön cam kapak ısınırdı şimdi 90 dereceye almış olsam bile rezistans devreye girmiyor.
Sorunun çözümü ne olabilir:?

FD üretim tarihi bilgisidir. WM... ile başlayan kodu paylaşmak lazım. WM40810 veya WM41010 ise ve ısıtıcı ile termostat sağlamlığından eminseniz program cihazında (PGS) problem vardır.

WM40820TR/05 FD 7802
sanırım bahsettiğiniz numaralar bunlar.Rezistans 25 ohm değer gösteriyor ve termostat da kontak çıkışı veriyor ama rezistansa bir şekilde faz iletimi kesik.Devreden rezistansa nerden faz geldiğini bulmak için kablo demetlerini sökmek hiç işime gelmiyor sonra toplaması daha zor oluyor.Şema bulamazsak mecburen sökücez tabiki devre takibi için.

WM40820TR/05 FD 7802
sanırım bahsettiğiniz numaralar bunlar.Rezistans 25 ohm değer gösteriyor ve termostat da kontak çıkışı veriyor ama rezistansa bir şekilde faz iletimi kesik.Devreden rezistansa nerden faz geldiğini bulmak için kablo demetlerini sökmek hiç işime gelmiyor sonra toplaması daha zor oluyor.Şema bulamazsak mecburen sökücez tabiki devre takibi için.

Tespitinize göre program şalteriniz arızalı olabilir akım şemasına göre konrol edin kolay gelsin...

Arıza program saatinden çıktı maalesef.
Ekteki resimlerden de görüleceği üzere rezistans kısmına giden faz program saatinin çıkışı ve kablo klemens bağlantılarını yakmış.
Servis yaklaşık 100-150 tl lik ücretten bahsetti.Tabi program saatinin bulunması durumunda.Program saatiyle biraz oynayayım olmazsa yeni makine alıcaz artık:)

o program cıhazı tamır edıle bılıyor veya cıkması bulunuyor yenı makına almanızı tavsıye etmem cıhazınız oldukca kalıtelı ve hala parcası bulunan bı makına tamırlı beynı cok ucuza bula bılırsınız kolay gelsın

Program şalterinin tamirlisi 25 tl sıfırı 82 tl+kdv .​
Makinanız çelik kazanlı manüel kontrolü son modellerden dir .

Rezinstansınızın muhtemelen kireç bağlayıp suyu ısıtma süresinin uzaması veya makinanızın herhangi bir nedenle onarımı sırasında rezinstansınızın orjinal wat değerlerinden büyük watlı rezinstansla değiştirilmiş olmasından kaynaklanır.

Aynı sorunla tekrar karşılaşmak istemiyorsanız bobin uçları 220v kontak akımı 16amp role kullanarak program şalterinin üzerindeki yükü roleye yükleyin bu tip sorunları unutun.

Program şalterinin tamirlisi 25 tl sıfırı 82 tl+kdv .​
Makinanız çelik kazanlı manüel kontrolü son modellerden dir .

Rezinstansınızın muhtemelen kireç bağlayıp suyu ısıtma süresinin uzaması veya makinanızın herhangi bir nedenle onarımı sırasında rezinstansınızın orjinal wat değerlerinden büyük watlı rezinstansla değiştirilmiş olmasından kaynaklanır.

Aynı sorunla tekrar karşılaşmak istemiyorsanız bobin uçları 220v kontak akımı 16amp role kullanarak program şalterinin üzerindeki yükü roleye yükleyin bu tip sorunları unutun.

Sayın Ali Ustam;
Çamaşır makinasını köydeki evime getirdim yerine de köydeki arçelik 4500 model çamaşır makinamı getirdim.Sanırım program saatini size kargo yapmam durumunda tamiri mümkün olursa tamiri olmaz ise yenisini göndermeniz mümkün olacak sanırım.
Rezistansın durumuna gelince daha önceki yaşadığım yerde sudaki kireç oranı sıfır dı.Şimdi ise kiraç oranı çok fazla olduğundan calgon kullanıyorum.Rezistans daha önce değişmedi.Orjinal rezistansı.Belki program saati değişiminden sonra rezistansın çekeceği akıma göre sirke ile kireci çözmek mümkün olur olmazsa sanırım rezistans da değiştirmek gerekecek.Mesajınızda da dediğiniz gibi program saati değişiminden sonra röle kullanmak sorununun çözümü olacaktır haklısınız.Sağolun yardımlarınız için.

Merhaba usta bosch maxx wfo 2062 çamaşır makinası suyu ıaıtmıyordu ve saatlerce yıkamaya devam ediyordu üzerinden sıcak su ekleyince normal saatinde bitiriyordu yıkamayı rezistans ını değiştirdim 7 8 yıkama sorunsuz çalıştı şuan yeniden suyu ısıtmıyor sorunu nedir

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,943
Son üye
Ali4129

Yeni konular

Geri