çamaşır makinası rezistansi

servet

Üye
arçelik 3400 çamaşır makinasının rezistansını nasıl sökerim yardımmakinanın :eek:

Modeli tam hatırlayamadım...ama genel olarak ısıtıcılar iki farklı yerde olabiliyor..banzen arkada banzen önde eğer arkada ise işin kolay arkasındaki kapağın vidalarını sök ve arka kapağı çıkar..ve aşağıda motorun orada ısıtıcıyı göreceksin..kablolarını çıkar ama çıkarırken yerlerine bak sonra yenisini takarken eskisinde gördüğün gibi takarsın..ısıtıcı önde ise makinenin ön panelini sökmen lazım söktükten sonra ısıtıcıyı göreceksin..ısıtıcıyı sökerken dikkat etmen gereken şeyler..ısıtıcının tam ortasında somun vardır onu bir lokma veya yıldız anahtar ile sökeceksin ama sonuna kadar sıkma sadece gevşek iyice çıkarma o vidanın üstüne bas içeri doğru girsin..ve ısıtıcı boşta kalsın sonra ısıtıcının kenarlarından yukarı kaldırarak çıkarmaya çalış ısıtcı nerede olursa olsun sökme mantığı aynıdır sadece yerleri farklı olabilir..resiztansı yerine takarken kolayca yerine oturmasını sağlamak için..contasına biraz gres yağ veya sıvı sabun sürmelisin..iyice yerine yerleştirdikten sonra ortada bulunan somunu güzelce sık ve kablolarını eskisi gibi yerlerine tak...

Kolay gelsin...

arkadaşım makinanın arkasınıda yada önünde olacaktır resistansı buldukdan sonra resistansın ortasında bulunan somunu gevşet ve bir tornavida yardımıyla kanıttırarak sök.kablo bağlantılarında toprak ucunun nereye takılı olduğuna dikkat et.yenisi eskisi kadar kolay takılmaz.sıvı bir deterjanla resistansın arkasında bulunan contaya sürve somun gevşekken onu yerine sok.çekiç kullan ama fazla darbe yapma.en son resistans üzerinde bulunan somunu resistans yuvaya oturdukdan sonra iyice sık.aksi halde oradan su açırır kolay gelsin arkadaşım

Servet kardeş merhaba benimde arçelik 3400 çamaşır makinasının motor hız kontrol kartı yıldırımdan bazı devre elemanları yanmış. Ben elektronikçiyim ama malzemelerin adları okunmuyor. EVRE ELEKTRONİK yapımı bir kart. R13 direnci ve D2 diyodu. Eğer elinzde bu karttan olan varsa bu malzemeleri bir okuyup cevap yazarsa çok sevinirim. [email protected]

Moderatör tarafında düzenlendi:
R 13= 10Kohm
D2= 1N4148
TDA 1085 mutlaka degişmeli
motor soketine su gitmiş motor tako bobininin degişimide gerekebilir!
kolay gelsin.

arkadaşlar son mesajdan sonra çok zaman geçmiş ama benim bi sorum var.anlattığınız gibi rezistansı değiştirdim fakat rezistans kenarlarından su kaçıyor.10 anahtarla sıkılan somunu sıktıkça rezistans geri geliyor bi türlü sıkamadım.lütfen yardım...

Muhtemelen sorunu halletmişsinizdir ama ben yinede yardımcı olmaya çalışayım.
Rezistansı yerine yerleştirirken vidalı olan parçayı somunuyla 2-3 diş tutturun sonrasında rezistansı yerine yerleştirin fakat resizstans köprüsünün altına girdiğine emin olun. sonra rezistansın contasının üzerinde olan kanala kadar contayı yerleştirin ve yerleştiğine emin lduktan sonra çok aşırı olmamak kaydıyla somunu sıkın. Eğer daha önce contayı yırtmadıysanız su akıntısı kesilecektir.

Forum istatistikleri

Konular
128,187
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri