Kontrol Kalemi

Türkiye’de üretilecek güneş hücresine teşvik

Türkiye’de üretilecek güneş hücresine teşvik

  UGS Enerji, Çin, Almanya ve Amerika ile sınırlı olan güneş panelleri için hücre üretimini Gaziantep’e taşıyacak.

  Güneş enerjisinden elektrik üretimine yönelik yatırımların arttığı bir dönemde, bu tesisleri yerli teknolojiyle gerçekleştirmeye yönelik arayışlarda yeni aşamaya gelindi. Ekonomi Bakanlığı, güneş enerjisinden elektrik üretimine yönelik önemli bir teknolojik yatırımı daha teşvik kapsamına aldı.

  Çin, Almanya ve Amerika’da yapılan, güneş panelleri için hücre üretimini Türkiye’de gerçekleştirmeyi amaçlayan tesis, yatırım teşviklerinden yararlandırılacak.

  UGS Enerji söz konusu yatırımla, yılda 16,8 milyon güneş paneli hücre, 280 bin güneş paneli üretmeyi hedefliyor. Projenin sabit yatırım tutarı 66 milyon 310 bin lirayı buluyor. Yatırım için yaklaşık 25 milyon dolarlık makine ve ekipman ithal edilecek.

  Yatırım teşviki kapsamına alınan tesis, gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, vergi indirim oranı, sigorta primi işveren hissesi desteği, yatırım yeri tahsisi gibi desteklerden yararlanacak.

  UGS Enerji’nin sahibi Sinan Uğraş, yaptığı açıklamada, enerjinin, günümüzde ekonomilerin gelişmesinde en önemli sektörlerden biri olduğunu söyledi.

  Türkiye’nin yüksek güneş enerjisi potansiyeli bulunduğuna işaret eden Uğraş, bu teknolojinin yerli yatırımla gerçekleştirilmesinin ülke ekonomisine önemli bir katkı sağlayacağını belirtti.

  Güneşten elektrik üretiminde panellerin hemen her yerde üretilebildiğini ancak hücre üretiminin Çin, Almanya ve Amerika’yla sınırlı olduğunu dile getiren Uğraş, yapacakları yatırımla Türkiye’yi bu alanda dördüncü ülke konumuna getirmeyi amaçladıklarını vurguladı. Uğraş, tesis için 22 profesörün katılımıyla Ar-Ge çalışmaları gerçekleştirdiklerini ifade etti.

  Güneş hücrelerinin 2016 itibarıyla üretimine başlamayı planladıkları dile getiren Uğraş, tesisin üretime geçmesiyle yaklaşık 300 kişiyi istihdam etmeyi amaçladıklarını kaydetti.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ