visual basıc hakkında yardım

efe43

Üye
arkdaşalar programa yeni başladım ve bir şey yazıyorum ama yarım kaldı işin içinden çıkmadım yardm edersenisevinirim.. seneryo şu
bu aşagıdaki programa ek olarak sayı 1 ve sayı2 ye yazılacak değerlerin 100 den büyük ve 0 dan küçük yani - haneli sayılar yasıldığında 0 ila 100 arasında bir değer giriniz diye msgbox olarak hata mesajı verecektir...yardımlarınız için teşekkürler

Private Sub Button1_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles Button1.Click

Dim sayi1, sayi2 As Integer
Dim sayi3 As Integer = 0

sayi1 = Val(TextBox1.Text)
sayi2 = Val(TextBox2.Text)
sayi3 = Val(TextBox4.Text)

If (sayi1 * 0.4 + sayi2 * 0.6) >= 50 Then

Else

sayi3 = ("geçtiniz")
sayi3 = ("good bay baby")
End If
End Sub

ben visual basic kullanmıyorum, c# kullanıyorum ama mantik aynı biraz
iç içe if kullanarak yapabilirsiniz. basic'te msgbox a nasıl yazıdırılır bilmiyorum onuda bulursanız sorun kalmayacak.

if(sayi1 >= 100) && (sayi2 >=100)
{

MSGBOX'A YAZDIRILACAK KOD ("LÜTFEN SAYI1 VE SAYI2'Yİ 0-100 ARASI BİR RAKAM GİRİN")
}
else
{

If (sayi1 * 0.4 + sayi2 * 0.6) >= 50 Then

Else

sayi3 = ("geçtiniz")
sayi3 = ("good bay baby")
End If
}

Yeşil ile vurguladığım && operatörü iki koşuluda kontrol ettikten sonra doğruysa alttaki koşullarınza gidecek . && operatörü basicdede aynı görevde olması gerek.
saçmaladıysam affola
kırmızı ile vurguladığım yerler c# kullanımı basictete aynı olabilir

merhaba,

kodlar şöyle olmalı;

ilgili textboxların change olayına şunları yazınız,

Private Sub TextBox1_TextChanged(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles TextBox2.TextChanged

On Error Resume Next

If TextBox1.Text < 0 Or TextBox1.Text > 100 Then

MsgBox("Bir sayı giriniz veya girilen sayının 0-100 arasında olduğunu kontrol ediniz!")

Exit Sub

TextBox1.Focus()

End If

End Sub

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…