TO 220 kılıf üzeri kazınmış arızalı parça

600 ohm olması iyi yani 12 volt hattında kısa devre olmadığına işaret.

Mavi kablo köprü diyot çıkışı eksi hatta bağlı ise o kablo ortak gnd hattıdır. GND ler eş potansiyelde olmak zorunda.

Bu devre viper , tny yada uc benzeri bir küçük smps modül. Biraz uğraşılsa hangisi olduğu tespit edilebilir ama uğraşmak lazım.
12V 5Amper bir LED trafosu ile denedim fan çalıştı ve çıkışta 53V gördüm. Sac kapakta da boşta gerilim 55V yazıyor. Ancak kaynak yapmaya çalıştığımda giriş kısmındaki paralel bağlı 2 adet 11W 100 ohm taş dirençler aşırı ısındı ben de makineyi kapattım. Ama LED trafosunda herhangi bir ısınma yoktu. Sizce bu ısınmaya ne sebep olmuş olabilir?
Şu an iki dirençte açık devre haline geldiğinden makine hiç çalışmıyor.

Son düzenleme:
Ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim öncelikle. Maalesef entegrenin üzeri de kazınmış. Fanın kabloları da bu karta lehimli. Aynı kablolardan anakarta da gidiyor. Fan 12V. O yüzden bu kartın çıkışı da 12V olabilir. Şayet fan anakarttan beslenmiyorsa.
Bu eleman ismi silme işini yapanlara şöyle ağız dolusu sövesim geliyor. Anneleri çok muhterem ama kendileri .... derdi bir hocamız. Neyse .

Bu eleman ismi silme işini yapanlara şöyle ağız dolusu sövesim geliyor. Anneleri çok muhterem ama kendileri .... derdi bir hocamız. Neyse .
Valla çok haklısınız. Tamiratı iyice bitirmek için ellerinden geleni yapıyorlar maalesef. IGBT, mosfet, bazı entegreler ve transistörler ne varsa kazımışlar.

12V 5Amper bir LED trafosu ile denedim fan çalıştı ve çıkışta 53V gördüm. Sac kapakta da boşta gerilim 55V yazıyor. Ancak kaynak yapmaya çalıştığımda giriş kısmındaki paralel bağlı 2 adet 11W 100 ohm taş dirençler aşırı ısındı ben de makineyi kapattım. Ama LED trafosunda herhangi bir ısınma yoktu. Sizce bu ısınmaya ne sebep olmuş olabilir?
Şu an iki dirençte açık devre haline geldiğinden makine hiç çalışmıyor.

Bu direncler ana smps yani kaynak devresinde mi? O direnclerin nereye bağlı olduğu incelenmeli. Devre takibi önemli.

Bu direncler ana smps yani kaynak devresinde mi? O direnclerin nereye bağlı olduğu incelenmeli. Devre takibi önemli.
Devre takibi yapmaya vaktim olmadı ama fotograf çektim. Yarın vaktim olursa bakacağım nereye bağlı olduğuna.

Ekli dosyalar

• 20220815_195532.jpg
    20220815_195532.jpg
    338.9 KB · Görüntüleme: 4
  • 20220815_195515.jpg
    20220815_195515.jpg
    310 KB · Görüntüleme: 5

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614