Tekrar Kapama Rölesi

elk.elt

Üye
Dağıtım Şebekelerinde Kullanılan Tekrar Kapama Röleleri kırsal ve şehir merkezlerinde kullanılırken uygulamalarda farklılıklar görülmektedir. Yakın zamana kadar bu röleler şehir merkezlerinde de kullanılmasına rağmen artık şehir merkezlerinde kullanılmadığını biliyoruz. Kırsal kesimlerde de kullanırken arızanın cinsine göre tekrar kapama adeti farklılık göstermektedir. Bu düzenlemelerin yer aldığı yönetmelik, mevzuat, genelge vb... varsa yardımcı olabilir misiniz?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Dağıtım Şebekelerinde Kullanılan Tekrar Kapama Röleleri kırsal ve şehir merkezlerinde kullanılırken uygulamalarda farklılıklar görülmektedir. Yakın zamana kadar bu röleler şehir merkezlerinde de kullanılmasına rağmen artık şehir merkezlerinde kullanılmadığını biliyoruz. Kırsal kesimlerde de kullanırken arızanın cinsine göre tekrar kapama adeti farklılık göstermektedir. Bu düzenlemelerin yer aldığı yönetmelik, mevzuat, genelge vb... varsa yardımcı olabilir misiniz?

Merkezlerde kullanılmamasının amacı can güvenliğini artırmak olası elektrik çarpılmalarının önüne geçmek içindir.İletkenin kopup yere düştüğünü ilk etapta hattın açtığını fakat tekrar deneme hattın yeniden enerjilendiğini düşünün orada bulunan insanların canlıların v.b hayatlarını tehlikeye sokar

Merkezlerde kullanılmamasının amacı can güvenliğini artırmak olası elektrik çarpılmalarının önüne geçmek içindir.İletkenin kopup yere düştüğünü ilk etapta hattın açtığını fakat tekrar deneme hattın yeniden enerjilendiğini düşünün orada bulunan insanların canlıların v.b hayatlarını tehlikeye sokar

Cevabınız için teşekkürler peki bu rölenin kullanılmasıyla ilgili mevzuatı söyleyebilir misiniz?

Cevabınız için teşekkürler peki bu rölenin kullanılmasıyla ilgili mevzuatı söyleyebilir misiniz?

Dağıtım şirketlerinin mevzuatına bakmak gerekir.Tam olarak hangi mevzuattı hatırlamıyorum.Yada emo nun sitesindeki mevzuatlara bakılabilir.

Kablolu çıkışlar için kullanılmaz.Bu ihtiyaç,
özel HH olanlar için,kendi isteklerine bağlı !
olarak yapılabilecek uygulamadır.Şehir şe-
bekeleri için Sn.Emodiyatöründe bahsettiği
tehlike nedeniyle uygun değildir.Yönetme-
likte geçen ifade " kablolu beslemelerde kul-
lanılamaz " ifadesidir.Tekrar kapama sayısı
olarakta , max. 2 defa tabiri vardır.

kuvvetli akım tesisleri yönetmeliği madde 8;

Dirençsiz ya da küçük bir omik ya da reaktif direnç üzerinden topraklama: Bu durumda ark otomatik tekrar kapama ile söndürülebilir. Bu yöntem hava hatlarında kullanılır. Kablolu şebekelerde tekrar kapama rölesi kullanılmaz ve tekrar kapama yapılmamalıdır.

Peki bu tekrar besleme sayılarının geçtiği kısım nerede?

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,833
Son üye
Mami545480

Yeni konular

Geri