Sistem odasının 100A sigortası atıyor

okaya41

Üye
Merhaba,
Çalıştığım şirkette bir sistem odası kurduk.
Sistem odasında 4 kabin mevcut her kabinde 18xSchuko port (ev tipi priz) PDU mevcut.
Genel olarak proje şu şekilde.

-Panoda 100A sigorta mevcut bu sigortaya direk busbar bağlı arada başka sigorta yok.
-PDU ile busbar bağlantısında ABB C40 sigorta var.
-PDU lardada Viko C16 sigorta mevcut.

Genel olarak bir sorun yaşamıyoruz herhangi bir kaçak veya temas yok. Topraklamada normal bir şekilde yapılı.
Aktif olarak busbarda ortalama 9a yük mevcut ( pdu larda sayaç mevcut )

Şimdi yaşadığımız sorun şu kabinlere normal sunucu bağlayıp kullanıyoruz burada bir problem yaşamıyoruz
Ancak ben laptopumun şarjını taktığımda ( Lenovo 20V 6.75A 135W adaptör ) PDU daki C16 sigorta atıyor busbardaki C40 sigorta atıyor ve panodaki 100A sigorta atıyor.

Haliyle busbardaki enerji gittiği için tüm kabinler kapanıyor bu yüzden ciddi sorun yaşanıyor ( sadece pdu ya da pdu ya bağlı c40 sigorta gitse sorun değil )

Tüm Sigortaları kaldırıp laptop şarjını tekrar taktığımda sigorta atmıyor.

Ben bu laptop şarjını her yerde kullanıyorum sorun yok ama neden buraya takınca atıyor.

Acaba schuko PDU kullandığımız içinmi sorun yaşıyoruz anlam veremedim bir türlü.

Elektrik sistemini yapan elektrikçide anlam veremedi. Bir kısa devre olsa bile neden panodaki 100 amperlik sigortaya kadar atıyor. arada 2 tane daha sigorta var.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Kaç kere denediniz. Tekrar takınca atmaması her defasında oluyor mu. Aradan zaman geçmeden peş peşe deneme yaptınız mı.

Kaç kere denediniz. Tekrar takınca atmaması her defasında oluyor mu. Aradan zaman geçmeden peş peşe deneme yaptınız mı.

sistem odasında sürekli çalışma yapmıyoruz. ancak bu sorunu her seferinde yaşadım.

şöyle ki adaptörü takıyorum sigorta atıyor sonra sigortaları kaldırıyorum tekrar atmıyor.
sonra adaptörü söküp bir daha takıyorum atmıyor

işim bitiyor bir kaç hafta sonra tekrar geliyorum takıyorum tekrar sigorta atıyor

Eldeki veriler ışığında, sistemde gerilim yükselmesi söz konusudur. Muhtemelen kapasitif yüklenme olabilir. faz-nötr,faz-toprak,nötr-toprak arası gerilim ölçümü yapılmalıdır. Fikrime göre laptop adaptörünüzü takınca muhtemelen laptop adaptörü içindeki varistör üzerinden bir deşarj gerçekleşiyor.
Birde kısa bir erkek dişi ara kablo yapıp adaptöre toprak hattı irtibatını keserek deneme yapmanız, faz nötr arasında varistör yok ise deşarjı engelleyecektir. Bunlar az veriler ile aklıma gelenlerdir. Başka bir çok ihtimal olabilir. Ölçümlerin ve elde edilecek yeni veriler ile çözüm bulunabilir.

Eldeki veriler ışığında, sistemde gerilim yükselmesi söz konusu faz-nötr,faz-toprak,nötr-toprak arası gerilim ölçümü yapılmalıdır. Fikrime göre laptop adaptörünüzü takınca muhtemelen laptop adaptörü içindeki varistör üzerinden bir deşarj gerçekleşiyor.
Birde kısa bir erkek dişi ara kablo yapıp adaptöre toprak hattı irtibatını keserek deneme yapmanız, faz nötr arasında varistör yok ise deşarjı engelleyecektir. Bunlar az veriler ile aklıma gelenlerdir. Başka bir çok ihtimal olabilir.

değerli bilgileriniz için teşekkür ederim.

peki aradaki 2 sigortaya rağmen 100A sigortayı attırmasının sebebi ne olabilir ?

Seri bağlı sigortalar silsilesinden kısa devre akımı veya en büyük sigortanın akımından daha büyük bir akım geçtiğinde hepsi bir atar.

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,974
Son üye
umitseyhan

Yeni konular

Geri