Regal 605 T çamaşır makinesi arızası

prstko

Üye
selam arkadslar ragal 605t modelli çam makinesi 1hafta öncesinde makina çalışıyordu sadece sıkmaya geçtiginde evin sigortasını attırıyordu şimdi enerji verildigi zaman tüm ışıkları yanıyor,ve makina çalışmıyor, kartı söküp baktıgımda kart yollarından 3 tanesinin patlamış oldugunu gördüm,kartı tamir ettirsem yada değiştirsem aynı sorun yeniden ortaya çıkarmı?yani kartta ki yolların yanmasına sebep olan arıza yeni takılacak olan kartıda yakarmı yoksa sadece kart değişmesi yeterlimi? birde bu kartın sıfırını bulma ihtimalim varmı? bana bu konuda yardımcı olacak arkadslara şimdiden çok teşekkür ediyorum herkese hayırlı akşamlar diliyorum

yanık kartın resmini ekleyiniz

Ali usta, kartın resmi var fakat burdan nasıl eklenecegini bulamadım,

aşağıdaki dosya ekleme bölümünden resim paylaşabilirsiniz

Ali usta yardımın için teşekkürler bu iki resim yeterlimi?

kartınızın ve motorunuzun degişmesi gerekiyor .

motorunuz 20- 35 tl arası kartınız yenisi ile degiştirirseniz 130 tl tutar. tamir ettirirseniz 30-35 tl arası bir masraf çıkarır.

vermiş oldugun bilgiler için sağol Ali usta,ben bu patlayan yolları lehimle bi düzeltmeye ugrasayım soketin yanan iki yolunuda gelen kobloları takip ederek ek yapıp öyle lehimleyeyim,birde öyle denedikten sonra çalışmazsa artık yapacak bişey kalmıyor dedigin gibi kartı aramaya başlıyım hayırlı geceler herkese sagolun tekrar.

selam Ali usta,regal roza 605 t kartını buldum ikinci el,taktım makinaya su aldı daha sonra durdur tekrar su alırken bi patlama oldu sigortalar attı,kartı söküp baktıgımda transistörünün patlak oldugunu gördüm,fakat orjinal transistörü degildi,orjinali BTB 16,bu ikinci el karta takılmış ve patlatmış oldugum BTA 12,bu btb12 transistörü aldım motora giden soketi söktüm transistörü monteledim enerji verdim kart yine çalışıyor sorunsuz,su aldı makina kapagını kapadı reziztansı ölçü aletinde kısa devre gösteriyor ondada sorun yok diye tahmin ediyorum,sonra sıkma konumuna aldım suyuda boşalttı,tabi motorda enerji yok soketi çıkardıgım için,sonra motoru söküp parçacıya götürdüm faz nötür verip denedi (motor tek bir tarafa döndürüldü) motor sağlam dedi gerçektende motor çalıştı döndü yani,şimdi aklımda bir soru işareti kaldı bu adam parça satıcısı motordan nekadar anlar bilemiyorum,onun enerji verip çalıştırmasıyla motor sorunsuzdur diyebilirmiyiz?ikinci el kartı 60tl ye aldım motora baglayıp denemeyi göze alamadım bukez transistör yerine kartın üzerindeki yolları yada değiştiremeyecegim devre elemanlarını yakar düşüncesiyle,bu saate kadar onla ugrastım Ali usta bu konudaki fikirlerini ögrenmek için tekrar yazıyorum sana teşekkür ederim şimdiden..

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,597
Son üye
CTure

Yeni konular

Geri