PLC Veri Tipi Hatası

Herkese Merhabalar, TIA Portal üzerinden basit bir ladder yazmaya çalışıyorum ancak hatayla karşılaşıyorum, farklı yerlerde araştırdım ancak çözümü henüz bulabilmiş değilim burada da sormak istedim.

Öncelikle yapmaya çalıştığım uygulama şu şekilde :

Bir 40 saniyelik zamanlayıcıda Bir butona her bir basmada zamanlayıcıya +5 saniye eklenecek, başka bir butona her bir basmada -5 saniye azalacak şekilde ladder yazmaya çalışıyorum. Ancak şu şekilde Zamanlayıcı kısmında hata ile karşılaşıyorum bunu nasıl çözebilirim acaba çeşitli yerlerde araştırdım ancak çözümünü bulamadım.

Syntax Hatası şu şekilde:
NW 2,The data type Word of the actual parameter does not match the data type Time of the formal parameter.

Move komutunun veri tipini değiştiriyorum Time olarak ayarlıyorum hata gideriliyor ancak o zamanda butona basıp +5 saniye eklediğimde zamanlayıcının PT değeri 45 saniye oluyor ancak elimi butondan çektiğimde tekrar 40 saniye olarak kalıyor.

Bunu programı sorunsuz bir şekilde nasıl çalıştırabilirim acaba? Cevaplarınız için çok teşekkür ederim şimdiden...

Ekli dosyalar

• network 1.jpg
    network 1.jpg
    21.3 KB · Görüntüleme: 28
  • network2.jpg
    network2.jpg
    44 KB · Görüntüleme: 25
  • network 2 devam.jpg
    network 2 devam.jpg
    8 KB · Görüntüleme: 24
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Herkese Merhabalar, TIA Portal üzerinden basit bir ladder yazmaya çalışıyorum ancak hatayla karşılaşıyorum, farklı yerlerde araştırdım ancak çözümü henüz bulabilmiş değilim burada da sormak istedim.

Öncelikle yapmaya çalıştığım uygulama şu şekilde :

Bir 40 saniyelik zamanlayıcıda Bir butona her bir basmada zamanlayıcıya +5 saniye eklenecek, başka bir butona her bir basmada -5 saniye azalacak şekilde ladder yazmaya çalışıyorum. Ancak şu şekilde Zamanlayıcı kısmında hata ile karşılaşıyorum bunu nasıl çözebilirim acaba çeşitli yerlerde araştırdım ancak çözümünü bulamadım.

Syntax Hatası şu şekilde:
NW 2,The data type Word of the actual parameter does not match the data type Time of the formal parameter.

Move komutunun veri tipini değiştiriyorum Time olarak ayarlıyorum hata gideriliyor ancak o zamanda butona basıp +5 saniye eklediğimde zamanlayıcının PT değeri 45 saniye oluyor ancak elimi butondan çektiğimde tekrar 40 saniye olarak kalıyor.

Bunu programı sorunsuz bir şekilde nasıl çalıştırabilirim acaba? Cevaplarınız için çok teşekkür ederim şimdiden...
Bir de move komutunu toplama çıkarma networkünün önüne koymayı deneyin. Programın yukarıdan aşağı soldan sağa işlendiğini varsayarsak ilk yapılması gereken move işlemi olmalıdır bence.

Ben de beceremiyorum fakat sanıyorum ki int tipi sayıyı bir şekilde time tipine çevirmek gerek nasıl olacağını bulamadım.

Hatan MW8'de Muhtemelen INT Olarak kullandın ancak farklı olarak zamanlayıcının PT değerin'de de kullanmaya çalışmışsın sorun oradan kaynaklanıyor.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri