PLC markaları hakkında bilgi alışverişi

Merhabalar siemens,omron,delta,fatek ve mitsubishi PLC lerini baz alacak olursak hangi PLC markası aşağıdaki kriterlere göre daha avantajlıdır. Bunların içinde bir miktar siemens hakkında bilgim ve tecrübem mevcut.
1)Öğrenim kolaylığı
2)Programlama kolaylığı
3)Döküman ve kaynak kolaylığı
4)Piyasada kullanım oranı ve kariyer açısından avantajı
5)Fiyat/Performans
6) Kalite Sıralaması
7)Teknik destek

Son düzenleme:
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
1. Siemens i öğrenmek daha kolay olabilir. Çok fazla doküman ve video bulabilirsiniz.

2.Bu çoğunda 3 aşağı 5 yukarı aynıdır.Arayüze alıştıktan sonra kolaylaşır.

3.Siemens kolay diyebiliriz.

4.Sieiemens çok fazla kullanılır.Omron, Schneider , Beckhoff ve Allen Bradley de çok fazla kullanılıyor diyebiliriz.Kariyer açısından şunu söylemekte fayda var. Siemens kendine ait bir program ve ara yüz kullanılır. Bu nedenle Siemens öğrenmek önemli ve avantajlıdır.Schneider Beckhoff Omron Fatek ABB Rexroth gibi markalar da kendine ait bir program kullanılır ama bu programların çoğu Codesys tabanlıdır. Yani bu markaların herhangi birini öğrenirseniz değerine adapte olmanız kolay olur.

5.Bildiğim kadarıyla Omron un fiyat avantajı var ama kesin bir bilgi veremiyorum. İnternetten araştırıp bulabilirsiniz.Ancak, fiyat/performans değerlendirmesi çok doğru değildir. Sizin ihtiyacınıza göre alacağınız PLC değişir.Sadece input ouptout kontrol ederseniz tüm markalarda 150-200 Euroluk PLC ler var.Ama siz derseniz ki ben 16 eksen servo süreceğim o zaman fiyat 3000 Euro yu bulur ( rakamlara takılmayın tahmini fiyatlar bunlar) . Ama performans olarak verdiğiniz parayı da karşılarlar.

Son düzenleme:
1. Siemens i öğrenmek daha kolay olabilir. Çok fazla doküman ve video bulabilirsiniz.

2.Bu çoğunda 3 aşağı 5 yukarı aynıdır.Arayüze alıştıktan sonra kolaylaşır.

3.Siemens kolay diyebiliriz.

4.Sieiemens çok fazla kullanılır.Omron, Schneider , Beckhoff ve Allen Bradley de çok fazla kullanılıyor diyebiliriz.

5.Bildiğim kadarıyla Omron un fiyat avantajı var ama kesin bir bilgi veremiyorum. İnternetten araştırıp bulabilirsiniz.
Teşekkürler 6. maddeyi ekledim kalite sıralamanızı da bekliyorum sayın @as.yıldırım

Evet ekledim ve sizin görüşlerinizi de bekliyorum...
Siemens ile fazla çalışma imkanımız olmadı. İsyerimizde yıllarca Moeller plc kullanıldı çok yoğun olarak . Hicbir sorun ve ariza yaşamadık. Çok stabil cihazlardı. Tabi siemens kadar piyasada yaygın bir cihaz değil. Kullanıcının biraz öğrenme konusunda kendi gayreti gerekiyor.

6-kaliteden kastınıza bağlıdır. PLC lerin hepsi de belirli standartları taşır.

7-Teknik destekte hakkını vermek gerekirse Siemens ve Beckhoff gerçekten çok iyi.SEW de her konuda ( motor sürücü de dahil ) çok çok iyiler ve çözüm odaklılar.

Ancak Schneider ,Omron, Allen Bradley Mitsubishi vs gibi PLC leri hiç kullanmadığım için yorum yapmak doğru olmaz.

allen bradley servo motorunun cam ayarı kayıyor motor ve sürücü değişikliği yapıldı sorun ne olabilir

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri