PIC dışarıdan bu devreler yardımıyla resetleniyor,peki bunlar arasında ne gibi farklar var.Yardım

Merhaba arkadaşlar,

porr1.png

por2.png

bor1.png

bor2.png

Elimde bu tarz harici PIC reset devreleri var,
What are their differences and how they used , aralarında nasıl bir fark var? Sonuçta amaç PIC'i resetlemek değil mi neden farklı şekilde kullanılıyor.Benim bildiğim;
Power-on Reset (POR):Sisteme enerji verildiğinin gerilimin hemen Vdd seviyesine ulaşamamasından dolayı
bir süre reset durumunda tutar.
Brown-out Reset (BOR):Besleme gerilimi düştüğü anda PIC yanlış çalışmasın diye resetler.Yani besleme voltajımız çalışma voltajının altına düşünce resetler.

İlk resim standart bağlama reset hep pasif.
2. resim. por power on resetin donanımsal yapılışı. R den geçen akım c yi doldurana kadar reset durumunda kalır. ters diyot besleme kesildiğinde kapasitörü deşarz etmek içindir.
3 . resimde bor brown out resetin donanımsal eşdeğeri. besleme voltajı zener voltajı + 0,7 volt olana kadar reset durumunda kalır.
4. resimde r1 üzerineki gerilm 0.7 volta ulaşana kadar reset durumunda kalır. yani yine bor brown out reset.

İlk resim standart bağlama reset hep pasif.
2. resim. por power on resetin donanımsal yapılışı. R den geçen akım c yi doldurana kadar reset durumunda kalır. ters diyot besleme kesildiğinde kapasitörü deşarz etmek içindir.
3 . resimde bor brown out resetin donanımsal eşdeğeri. besleme voltajı zener voltajı + 0,7 volt olana kadar reset durumunda kalır.
4. resimde r1 üzerineki gerilm 0.7 volta ulaşana kadar reset durumunda kalır. yani yine bor brown out reset.
:) Teşekkür ederim @kesmez mantıklarını anladım , peki şöyle bir soru sorsam neden böyle ayrı ayrı devre kurma ihtiyacı hissedilmiş birbirinden farkları nedir, sonuçta işlev aynı (özel bir sebebi olsa gerek ).

Bilhassa eski piclerde bor ve por yok . Veya mesela por süresi yetersizse bu şekilde kullanabilinsin diye.

Anladım hocam kafamda bir şeyler oturmaya başladı
Bu arada 4. Sınıf.öğrencisiyim ve staj yapıyorum şu an, mesleki anlamda bana ciddi anlamda yarar sağlayacak , iş arayışım döneminde tercih edilme sebebi olacak önerileriniz var mıdır. Mezun olmadan önce son zamanları verimli geçirmek istiyorum.

Eğer mikrokontrolculerle uğraşmak istiyorsan stm32 serisi ile ilgilenmen daha doğru olur.

Bu ve harici seçenekler neler olabilir acaba , sadece mikrokontrölcüler değil de elektrik elektronik mühendisliği adına , başka alanlarda olabilir

Elektrikcide olsa elektronikcide olsa bilgisayarcıda olsa bence bir mühendis analog elektroniği özellikle güç elektroniğini en azından orta derecede bilmelidir diye düşünüyorum.

ltspicefiles.wordpress.com
kişisel blogum.

Elektrikcide olsa elektronikcide olsa bilgisayarcıda olsa bence bir mühendis analog elektroniği özellikle güç elektroniğini en azından orta derecede bilmelidir diye düşünüyorum.

ltspicefiles.wordpress.com
kişisel blogum.
Önerilerinizi dikkate alacağım teşekkür ederim , ziyaret etmiştim blogunuzu :)

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,892
Son üye
bekmezci

Yeni konular

Geri