Meslek içi gördüğüm genel sorular

etkga

Üye
1-arkadaşlar enerji müsaadesi nasıl alınıyor? Diyelim benım yenı abonelik yaptıracagım bir ev var önce bunun için dağıtım şirketine hangi direkten veya panodan enerji alırım diye dilekçe mi yazıyoruz yoksa enerji müsaadesi istiyorum deyip onlar mı inceleme yapıp karar veriyor enerjinin nereden geleceğini? Tam anlayamadımda prosedürü
2)arkadaşlar bir yerde konuşulurken laf arası geçti şöyle dendi kişi inşaatı bitmiş halindeki evi iskan çıkartmamış sebeb olarak sigortanın bitmesini bekliyor dedi bunun nedeni nedir?
3)arkadaşlar abone olurken iş bitirme dosyalarında tesisatı yapanın imzası ve tus yapı denetim imzası oluyor yapı denetim için para verip imza attırıp yapıyı denetliyorlar bu hangi yapı denetimin nereye imza atacagı belli mi yoksa gidiyorsun imzayı attırıp yapını denetletiyorsun olay bu mudur? peki burda tus imzasını elk.mühendisi atabiliyor mu çünkü bazı yerlerde gördüm eski inşalarda abonelik için elk mühendisi tus imzasını kendisi atıyor sebeb olarak mevcut teknik uygulama sorumlusu yok meccbur biz atıyoruz yeni inşa olsaydı yapı denetim atardı dendi tam anlayamadığım seyler meslekte yenı oldugumdan soruyorum hepinize iyi günler dilerim

..özellikle trafo merkezi yapılacaksa elektrik idaresi söylüyor OG kablo kesitini ve hücre tiplerini.. proje çizilip onaylattırılıyor.. sonra da imalata geçiliyor.AG beslemede de nereden ve kaçlık kablo çekileceğini yine elektrik idaresi yazı ile bildiriyor.
Tek katlı ve belli m2 altında Tus mühendisi yine var sanırım..onun haricinde denetim firması imza atıyor
diye biliyorum..küçük yerleşim yerlerinde tus devam ediyor galiba..

Yani enerji müsaadesini biz proje mühendisi olarak dağıtım şirketinden talep ediyoruz dağıtım şirketi nerden alınacağını nasıl alınacağını falan belirleyip bize sunuyor doğru mudur

Evet bu şekilde..zaten binayı yapan kişi bilemez ki nereden nasıl alacağını..
tahmin eder ama neticede dağıtım şirketinin kontrolunda olan bir sisteme bağlantı yapılacağı için bu yazıyı almak durumunda..müsaade yazısında da işin nasıl yapılacağı tarif ediliyor..bu tarife göre proje çiziliyor ve tekrar onaya sunuluyor..benim bilgim bu kadar..işin içinde olan arkadaş varsa ayrıntıları anlatır..

Binayı yapan kişi değilde elektrik mühendisi projede bazen direkten veya panodan diye belirtiyor hiç enerji müsaadesi falan görmedim öyle aboneliklerde ama bir trafo devri falan yapıldığında alınmıştı galiba prosedür nasıl bilen varsa yardımcı olabilrse çok memnun olurum

..müteahhit veya bina sahibi mühendise vekalet veriyor işleri takip etsin diye..bina yapılırken müsaade yazısı mutlaka olur..binaya müstakil hat çekilecekse özellikle..yoksada mühendis biliyordur ..konuşuyordur yetkililerle..

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri