mervesan 24/220v 5000w inverter arızası

mesut913

Üye
sevgili arkadaşlar 24/220v 5kw mervesan inverter aldım.çalışma prensibi 24v anahtarlama ile toplamda 48 adet ırf540n ile 12 adet trafoyu anahtarlar ve her 3 trafo seridir.4 grup trafo çıkışları 16 ad rurp8100 ile doğrultulur ve toplamda 1200mf 400v kondansatör gruplarında toplanır ve 16 ad fb20n50k (20a/500v) ile anahtarlanarak çıkışta sabit modifiye sinüs 240v elde edilir.anahtarlama pic ile tasarlanmıştır.

soruna gelirsek denemelerde çamaşır makinasını çalıştrırken çıkış mosfetlerinden makinanın faz girişini süren 8 ad fb20n50k yandı.

garantiye gönderdim fakat garanti dışı kaldığını ve bu inverterle üzerinde motor bulunan ürünlerin bulaşık mak. elekltrik süpürgesi çamaşır mak. buzdolabı klima gibi cihazların çalıştırılamadığını söyledi ve bu seferlik sadece malzeme ücretini istediklerini söyledi.bana çok saçma geldi. 1500tl para veriyorsun ve koruma diye bişi yapmamışlar.yazıklar olsun.

akü voltaj seviyesindeki düşüşe göre bir kontrol devresi var fakat yanlış bir düşünce 400v kondansatör grubundaki değişime görede bir kontrol devresi olması lazımdı

benim düşüncem ki daha uygulamaya gecmedim.
400v luk kondansatörler çabuk boşalıyor ve kondansatör volt seviyesi düştüğünden mosfetlerden düşük volt yüksek akım çekiliyor.sonrası hüsran 150 ad vida söktürtüyor.

arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum. bi elemeği çözüm bulalım

Hocam çalıştırdığınız şu çamaşır makinası eski tip bir şeymiydi,çektiği nominal ve demeraj akımların oranını tespit edip analiz ettinizmi?

hayır arkadaşım eski değil regal 2012 model

inverterin 220 anahtarlamasını yapan mosfetleri ıxys nin 32n50 şeklinde değiştirdim boşta çalıştırdım (mosfetlerden bazıları ısındığı için ref gerilimlerini sağlayan 26k lık dirençleri 40k ile değiştirdim). osilaskopla neredeyse her tarafındaki sinyalleri ölçtüm sorun yok gibi kondansatör grubuna 2000mf/400v ilave yaptım. yakında yükte deneyecem.

Mervesan yerine daha kaliteli inverter kullanmakta başka çözüm...Mervesan'ın invertörüne ancak saç kurutma makinesi bağlarım...

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri