Ferroli Domiproject F24 Kombi elektrik gelmiyor arızası ve çözümü

skarakose

Üye
Ferroli Domiproject F24 Kombi elektrik gelmiyor arızası ve çözümü

Merhaba Cumartesi günü kombimizin (Ferroli Domiproject F24 Hermetik) power ışığı yanmıyordu

YETKİLİ Servis ücreti kart ve takılması işçiliği dahil olarak 680 TL istediler. (Kombi o kadar etmez diye düşünüyorum )

Tabiki hemen araştırmaya başlayıp (Google) sorunla ilgili ne yapabileceğimi araştırdım. Kronikleşen bir sorunu olduğunu öğrenip

1. Honeywell DBM01A kombi kartında Sigortalardan biri atmıştı (F2AL250V 5x20mm boyutunda 2amperlik Hızlı cam sigorta) bu sigortayı hemen değiştirdim. 2 sn sonra tekrar attı. dolayısıyla kartı komple sökmem gerekti Çok kolay bir şekilde çıkardım.
Kombinin dış sacını 4 vida alttan tutuyordu onları sökünce sac kapak hemen çıkıyor. Sonrasında kontrol panelin kapağında 1 vida var o vidayı sökünce kartın bulunduğu göz kızak şeklinde tırnaklardan çıkmaktadır.
Kartın üzerin 220 V girişi ve topraklama olan soketli kablo, pompaya giden 3 lü soket, ateşleme kablosunun soketi, ve 7-10 lu düşük akım kablolarının bulunduğu soketler kolayca çıkmakta.

2. Söktükten sonra gözle gözüken FSD210 3,84 Liralık Power switchi yanındaki kondansatörler birlikte 4,7uf 400V luk 105derece kondansatörü değiştirtdim. Gözlerim çok iyi görmediğinden sağolsun arkadaşımız halletti
mwha-RD-kondenzator-elektrolyticky-_a4755905_10699.jpg

3. Kartı geçici olarak taktık fakat bu seferde bobinde bir kısa devre olduğundan kombi çalışmadı.

4. Bobini tekrardan sarmak veya o bobini bulabilmek benim için mümkün olmadığından işi profesyonele devretmek gerektiğini anlayarak GAZİOSMANPAŞA'da bulunan PAŞA ISI MARKET in yolunu tuttum. Çünkü telefon (0212 563 36 67) ile aradığımda 1 yıl garantili olarak onarım yaptıklarını ve bekleyip hemen alabileceğimi söylediler.

5. 15-20 dakikalık bir sürede kartımızın onarımını yaparak (80 TL alarak) yola çıktım.
Tahminim gibi bobinde problem varmış :)
Gaziosmanpaşadan rampa aşağı Eyüp Üsküdar üzerinden evime gelip heyacanla kartı taktığımda şıkır şıkır çalışmaya başladı.

6. Anafikir 680 liraya kart değişikliği yaptırmadım 80 lira + 20 liralık maliyetle (erol ustada eyuppidesi, fsd210, kondansatör, akbil) Toplamda 100 liraya kombiyi çalışır hale getirdim.

Şimdi sırada kenarda duran Beko Bulaşık makinesini ayağa kaldırmakta. Nitekim ÖZEL servis 300 TL ye yapılabileceğini ve 10 yıldan eski ürün olduğundan garanti veremeyeceğini söylemişti. Bu gazla ben onuda ayağa kaldırırım.

Ekli dosyalar

• IMG_0531.JPG
    IMG_0531.JPG
    91.9 KB · Görüntüleme: 64
  • IMG_0536.JPG
    IMG_0536.JPG
    232.7 KB · Görüntüleme: 65

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927