Elk. Mühendisi için Ofis mi Dükkan mı ?

Ofis mi yoksa dükkan mı açmalı

• Kullanılan toplam oy
    7

efem213

Üye
Öncelikle herkese merhabalar,

Ben 5 yılı aşkındır elektrik mühendisi olarak özel sektörde çalışmaktayım. 18 yaşımdan mezuniyete kadarda elektrik işçisi olarak çalıştım.Şu an yurt dışında çalışıyorum yazın kısmet olursa izmire döneceğim. Kendi iş yerimi açmayı planlıyorum. Piyasada personel işleri,malzeme alımı, kuvvet ve zayıf akım projelendirme , teklif hazırlama , hak ediş konularında tecrübe edindim. Sırasıyla işçi-ekip başı-formen-saha mühendisi-şantiye şefi-ekip koordinatörü olarak çalıştım. Ekip koordinatörü olarakta hala devam ediyorum.

Aklımdaki soruysa şu ofis fiyatları izmirde 50m2 merkezi yerler sıfır ofisler 1000 tl ile 1500 tl arasında değişiyor. Mühendislik mesleği düşününce müşteri mühendise gelmiyor çoğunlukla mühendis müşterinin ayağına gidiyor ofise bir pc bir yazıcı koymak için 1500 tl vermek yerine merkezi lokasyon da dükkan açmak daha mantıklı geldi.

Dükkan kirası biraz daha fazla olacaktır belki doğrudur ama hiç olmazsa bir ekmek teknesi olacak. Ofise iş alamadığım müddetçe de kira ödeyeceğim. Dükkan en kötü kendi yağında kavrulur diye düşünüyorum. Bana tek negatif gelen yanı şimdiye kadar oldukça kurumsal firmalar da çalıştım. Güzel bir ofis iyi giyim sekreterya hizmeti kullanılan bilgisayar vb. konular hem müşteriyi etkiler hemde çalışan kişiyi işe daha da bağlar. Merkezi lokasyonda bir dükkan açınca mühendisten çok mahalle elektrikçisi izlenimi insanın üstüne yapışacak diye düşünüyorum. En nihayetinde esnaf olacağız.

Sizce şık bir ofis mi yoksa merkezi lokasyonda bir dükkan açmak mı mantıklıdır ?

Dükkanın artıları :

Malzeme depolama şansı verir.
Sarf malzeme satışı ile ufakta olsa gelir getirir.
Toptan malzeme satıcıları ile iyi iletişim sağlar. ( Kendi aldığınız işe malzeme alırsanız işe yararlar)

Dükkanın eksileri:

En az 3000-3500 tl kira ödemesi.
İlk açılışta en az 40-50 bin tl lik malzeme koymak gerekir.
Dükkan için ilk açılışta tadilat masrafı çıkar.
Malzeme tedariği için piyasada bin tane çakaldan uygun ve kaliteli malzeme alma cabası.
Sürekli eleman bulundurmanız gerekir ( Maaş+sigorta+ssk+yemek masrafı çıkar)
Malzeme satış/alış için muhakkak ticari araç gerektirir.
Kurumsal kimlik etkisi yaratmaz.
Bugün kafam bozuk deyip dükkanı açmama şansınız olmaz.

Ofisin artıları:

Plazada seçilirse kurumsal kimlik getirir. (sekretarya hizmeti/hızlı internet/yazıcı hizmeti/toplantı odası/çay-kahve hizmeti/kapalı otopark/bekleme salonu vb.)
Şık giyinmeye iter işe daha fazla teşvik eder.
Gelen müşteriye kurumsal izlenimi sağlar.

Ofisin eksileri:

Ödenen para karşılığında herhangi bir mali getirisi olmaz.
Malzeme depolama alanı yoktur.
İş alamazsanız bir önemi kalmaz sadece boş gider olarak kalır.
Ofiste yapılan her şey evde starbucksta vb. yerlerde yapılabilir.

Bugüne kadar 100 lerce mühendisle iletişime geçtim çoğuyla ortak iş yaptım ama hiç birinin ofisimi var dükkanımı var görmedim bilmiyorum. Zaten işleri yolunda giden bir mühendis oturduğu yerde durmuyor , sürekli altındaki aracıyla ordan oraya koşturuyor. Bence kurumsal gibi görünmek sizin elinizde. İş için talip olduğunuzdaki yaptığınız görüşmede giyimizin ve ne tür bir araçla gezdiğinizden öte müşteriniz başka bişeye dikkat etmez. Hiç bi müşterinizinde açacağınız dükkana yada ofise geleceği sanmıyorum. Açacağınız dükkan yada ofis sadece bir şirket olmanız için fatura kesmek adına ihtiyaç olur düşüncesindeyim. ( Adres belli olsun tarzında )

Bugüne kadar 100 lerce mühendisle iletişime geçtim çoğuyla ortak iş yaptım ama hiç birinin ofisimi var dükkanımı var görmedim bilmiyorum. Zaten işleri yolunda giden bir mühendis oturduğu yerde durmuyor , sürekli altındaki aracıyla ordan oraya koşturuyor. Bence kurumsal gibi görünmek sizin elinizde. İş için talip olduğunuzdaki yaptığınız görüşmede giyimizin ve ne tür bir araçla gezdiğinizden öte müşteriniz başka bişeye dikkat etmez. Hiç bi müşterinizinde açacağınız dükkana yada ofise geleceği sanmıyorum. Açacağınız dükkan yada ofis sadece bir şirket olmanız için fatura kesmek adına ihtiyaç olur düşüncesindeyim. ( Adres belli olsun tarzında )
Buna kesinlikle katılıyorum. Fakat 1500 tl verip arada bir çıktı almaya uğrayacağım bir ofis yerine dükkan açmak biraz daha mantıklı geliyor. Çünkü yeri geliyor 1 makara 1000 mt 3x2,5 n2xh alıyorsunuz 850 mt kullanılıyor kalan 150 mt yi elinizden çıkarma şansınız yok depo alanına ihtiyaç doğacak. El aleti; matkapı, sprali taş motoru çalışanların emniyet kemeri bareti sarf malzemeler;taş motoru ağzı , yan keski ,hilti ucu klips vb. şeyleri 6.kattaki ofise taşımak indirmek depolamak mümkün olmayacaktır kanaatindeyim.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri