Elektrikli Bisiklet Motoru İçin Sürücü Devre Tavsiyesi

Sana da selam büyük reis OTURAN BOĞA (Çocukken çok severek okuduğum Tom mix- Teksas kitaplarından ve vestern filmlerinden)
İlginiz için çok teşekkürler sayın by lent. Sağolun.
Sonunda devreyi yapmış olmanın büyük bir mutluluğu var. 10 kw.lık dimmer devresini vermiş olmanız çok hoşuma gitti. Zaman zaman böyle büyük güçteki motorlara kumanda etmek gerekiyor. Bahsi geçen siteyi ziyaret ediyorum ama bu devreyi görmemiştim. Benim için çok iyi oldu.

Maalesef ben İstanbuldayım.

Hoşçakalın, hayırlı geceler diliyorum.

Bir adet arduino koyarak hem kontrol paneliniz olur hemde micro denetleyicinin tüm avantajlarını kullanırsınız.
Size tavsiyem küçük güçlü bir ESC (Hobbyking'den) almanız ve çıkışlarını 2N3771 türevi bir transistörlü devre ile güçlendirebilirsiniz.
Bu aracınızın daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlıyacaktır.
Hazır ESC ler sizin yapacağınız kontrol kartlarından daha iyi olacaktır.
Modüler yaptığınız için tamir olayı daha kolaydır.

Kolay gelsin...

Biliyorum artık çok geç ama benzer projeye niyet edip gerçekleştirmek isteyenler faydalansın diye ekliyorum dün akşam LT1038 datasheetinden çıkardım çok basit formüller var 2 adet paralel bağlanıyor ve 20A çıkış elde ediliy
LT1038.JPG

Bir kaç günlük çalışma sonunda istediğim gibi verimli bir devreyi nihayet yapabildim.
Pot'a bir düğme taktım. Düğme üzerinde 1'den 10'a kadar rakamlar var. Potu 4'e getirince ancak 6 v. ile motor çalışmaya başlıyor. Çevirdikçe devir artıyor ve en sonunda maksimum devire ulaşıyor.

Aşağıdaki linkte videosu var.

DOĞRU AKIM MOTORU SÜRÜCÜ DEVRESİ - YouTube

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri