Dolum Makinası

yaga

Üye
Öncelikle yarıladığımız ramazanınızı kutlar, gelecek olan ramazan bayramınızı simdiden kutlarım herkese sağlıklı mutlu günler dileğiyle.
Dönerli dolum makinası var ana tahrik motoru hız kontrolla çalışıyor şimdi ben makina girişine bir fotosel ve cıkışına da bir fotosel koymak istiyorum. ilk girişte fotosel şişeyi görünce makina çalışmaya başlıyacak taki cıkıştaki fotoselin önü bolaşalıncaya kadar çalışacak. devamlı şişe gelmese dahi makinanın içine kaç şişe girdiyse çalışacak ve o şişeler cıkış fotoselinin önünde gecesiye kadar. cıkış fotoselinin önü boşalınca makina duracak tabi bu arada arkadan gelen yeni şişelervarsa calışmaya devam edecek.üretim sonunda enson şişe giriş fotoselinin önünden geçtiğindeönü boş olduğu için mak durmaması için giriş fotoselinin yönünü değiştirerek (yani hala şişe varmış gibi) yada 0-1 mandal buton kullanarak aldatma işini yapacak bir devre tasarlamak istiyorum devreyi çalıştırdım fakat stop durumunda biraz karışıklık yaptım tam net olmadı Tabiki bu devre röle lerle olacak çünki panoda plc yok giriş fotoseli start olacak cıkış fotoselide stop görevini yapacak şunuda biliyorum konuyu acarken cevabınıda yazdığımı ama bir türlü taşları yerine oturttamadım konuyu acarken hem yeni başlıyan arkadaşlara bilgi olur hemde işin içinden cıkamadığım sorun halolur
herkese kolay gelsin

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
2 fotosel ve bir 4 segmenli asagi yukari sayici ile sorunu cozebilirsin sayicin 2 role cikisli olanlardan olsun
giris sensorunu cikisini (transistor cikisli daha kararli olur) sayicinin yukari sayma girisine
cikis sensorunun cikisinida ayni sayicinin asagi sayma ucuna baglayarak sorunu cozebilirsin diye dusunuyorum
makinaya 5 sise girdiginde sayicin 5 degerini alir cikarkende 5-4-3-2-1-0 olur
-0- olunca sayici cikis rolelerini kullanaram makinayi durdurabilirsin
denemedim ama sanirim calisir

kolay gelsin

Sa
Hayırlı Ramazanlar,

Arkadaşım tek tavsiye Siemens Logo veya s200 kullanarak bu otomasyonu çok güzel çözersin. Hatta TD-200 kullanarak dolumu 7 şişeli ve 8 şişeli şekilde programlaman çok basit olucaktır. toplam maliyet en fazla 1300 olur. Ve kesin uzun ömürlü bir çözüm olur.
Selam dua ile

sonunu pek anlamadım ama anladıgım kadarıyla yapmaya calıstım bu ısını gorur dye dusunuyorum yok daha farklı bıcımdeyse yıne yardımcı olurum kolay gelsın

Forum istatistikleri

Konular
128,208
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri