Bosch no frost surekli alarm modda

Mefairo

Üye
Merhabalar, evimde tahminen 1996 dan kalma bir buzdolabi var. buzluk altta, normal sogutucu ustte.

5 senedir spotcudan aldigim bu cihaz gecen hafta tatil donusumde bozuk sekilde karsima cikti.

Komsular epey elektrik gidip geldigini soyluyor muhtemelen beyni yakti diye hemen bir duz mantiga gectim (camasir makinamin beyni hep yaniyor yaptiriyorum beyincide)

Olay su, acma kapama dugmesine basinca dijital gostergeler yanip sonuyor ve alarm veriyor.Daha once de evde olmayacaksam kapatip acinca gene boyle yapip 1 saat sonra kendine geliyordu ama busefer bi gun gecti calismiyor :)

18ed2bcd1ea311e359f9d9df02ae4e3d.webp

Video ve kart resmi ekte :)

Sorunun karttaki kondansatorler oldugunu okudum birkac yerde, birde sizden alayim istedim yorum :)

Not: hicbir sogutma sorunu olmadi simdiyekadar...

Guncelleme: Karti sokerek power tusuna bastim ve makina hemen sogutmaya basladi.2 dk durup kapattim gene....Kisacasi problemin kart oldugunu kesin anlamis oldum.

Kart takiliyken en sag taraftan viiizzzt cizzzz diye bi ses geliyor surekli...Fotografda 2 kibrik kutusu buyuklugundeki mavi elemanlardan geldigini dusunuyorum.Benim vakamda bu devre elemanlarimidir sorun?yoksa dıger ufak kapasıtorlerıde degıstıreyımmı ?(25v 100uf benımkıler)

Tesekkurler

Devrenizde teafo goremedim. Ilk basta buyuk iki kapasitoru degistirip deneyiniz. Sorun buyuk ihtimal bu iki kapasitorde.

Sonuca gore hareket edersiniz.

Devrenizde teafo goremedim. Ilk basta buyuk iki kapasitoru degistirip deneyiniz. Sorun buyuk ihtimal bu iki kapasitorde.

Sonuca gore hareket edersiniz.
Merhaba, dolabın arkasında gizlenmiş bir kutu içinde trafo var, kompresörün yanında, eğer kapasitörleri değiştirmek çare olmazsa dediğiniz üzre trafoyuda gözden geçiririm :)

Bu arada kartın bazı yerleri daha koyu, minik siyah devrelerin olduğu yer, onlardan şüphelenmelimiyim?

Bu buyuk kondansatorlerin yaninda 4 diyot var. Bu devre voltaj dusurmek icin kullaniliyor olabilir. Uzun sure gerilime maruz kaldiginda sorun olusturmus olabilir.

Ilk oncelikle bu kondansatorleri degistirip deneyiniz.

Edit : birde şunu anlayamadim. Buzdolabiniz bu kart olmadan nasil calisiyor karti takinca duruyor?

bu kart kompresoru kontrol ediyorsa kartsiz calismamasi lazim.

Bu kart kompresoru kontrol etmiyorsa kart takili iken neden calismiyor?

Merhaba, sorunumu kartin en ucundaki buyuk mavi kondansatorleri degistirerek cozdum.

Ilk basta calismadi...sonra tum komponentlerin lehimlerini tazeledim ve calisti...

Destekler icin tesekkurler

Sent from my iPhone using Tapatalk

selamlar bır sey sormak ıstıyorum bu kartta hangısı motorun rolesı yardımcı olabılırmısınız
57088

Ekli dosyalar

• ewkldwhfdkjl.docx
    60.2 KB · Görüntüleme: 1
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero