Bipolar Step Motor Kontrolü Hakkında

Karasavay

Üye
Kolay gelsin arkadaşlar. MikroC ile Bipolar step motor kontrol etmem gerekiyor. Çalışma mantığını anladım. Kodunu yazarken sadece step kodunu yazınca hiç problem olmuyor. Pozisyonların arasına 710 mikro saniye koyunca mükemmel çalışıyor. Fakat farklı işle yaptırmak için farklı kodlar yazınca sanıyorum pozisyonlar arasında boşluk olduğundan çalışması bozuluyor. Beklemeyi azaltınca biraz düzeliyor ama yine çok sağlıklı olmuyor. Bunu çözmek için bir yöntem var mı ? Mesela buton eklemiştim, buton kodunun da üzerinden geçtiği için gecikmeden dolayı bozulmaya başladı. Sonra butonu interrupt yapınca düzeldi.

Bu tarz bi yöntem var mı acaba step sürmeyle alakalı?. Harici birşey kullanmadan. Sadece işlemci+Step+bi tane de rasgele bir motor sürücü (l298n mesela).

Teşekkürler...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Sürme işini zaman kesmesine yaptırın.
Bir sayaç her kesmeye girdiğinde artsın.
Belli değerlerde step konum kodları çalışsın.
(Delay yerine sayacın belli değerileri olacak)
Ana döngüde istediğinizi yapın.
Gerekirse hazır step sürücüler var. Yön
işinize işini bu sürücü yapar.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular