Arızalı Laptop bms

Iammy

Üye
IMG_20231222_143658.jpg
IMG_20231222_143702.jpg

Resimdeki pil grubu laptopumdan çıktı. Bilgisayar sürekli %0 şarj gösteriyordu, Pillerin padlarini ölçütüğümde ayrı ayrı 4.2v a yakın voltaj gördüm pillerle ilgili bir sorun gözükmüyor. Ortadaki bms olarak tahmin ettiğim devreden 8li bir soket çıkıyor onda ölçüm yaptığımda hiçbir uçta kayda değer bir voltaj gözükmüyor. Temel elektronik bilgimle ancak bu kadar yorum yapabildim. Aşağıya bmsnin üzerindeki elemanların yakından fotoğrafını koyucam hangi eleman da arıza olabilir arızalı olup olmadığını anlamak için nasıl bir ölçüm yapmam lazım yardım edebilir misiniz ?

IMG_20231222_143722.jpg

IMG_20231222_143804.jpg

Eeprom daki sayıcı ortalama 300 veya biraz daha fazla döngüden sonra çıkışı keser.
Batarya sağlam olsa da ilk hali gibi değildir.
Pilleri başka projelerde kullanırsınız.

Eeprom daki sayıcı ortalama 300 veya biraz daha fazla döngüden sonra çıkışı keser.
Batarya sağlam olsa da ilk hali gibi değildir.
Pilleri başka projelerde kullanırsınız.
Hocam eepromu sıfırlama yöntemi var mı?
Bilgisayarı zaten masaüstü gibi kullanıyordum pil 5 dk gidiyordu ama adaptör anlık yüksek performans gerektiren yerlerde yetmiyor batarya destek oluyordu batarya gücü kesince bu sefer bilgisayarı biraz zorlayınca kapanı veriyor bir anda.
Birde bu devre şarj devresi mi yoksa sadece koruma gibi bişey mi devreyi bypass edip pil çıkışlarını direk bağlasam olur mu

Eepromu sıfırlama yöntemi var mı? Ben bilmiyorum.
Orijinal adaptörü ile kullanın. Hem şarj işlemi yapar hem laptopu kullanırsınız
Düşük kapasiteli şarj aletleri yetersiz kalır.
Birde bu devre şarj devresi mi yoksa sadece koruma gibi bişey mi
Evet ikisi bir arada

bypass edip pil çıkışlarını direk bağlasam olur mu
Olmaz Riskli işlerle uğraşmayın

bütçeniz müsaitse;
orijinal batarya ve şarj aleti ile kullanın.
bütçe biraz müsaitse;
yan sanayii batarya kullanın
bütçe hiç müsait değilse;
şarj cihazı ile bataryasız kullanmaya devam ..

Hocam eepromu sıfırlama yöntemi var mı?
Bilgisayarı zaten masaüstü gibi kullanıyordum pil 5 dk gidiyordu ama adaptör anlık yüksek performans gerektiren yerlerde yetmiyor batarya destek oluyordu batarya gücü kesince bu sefer bilgisayarı biraz zorlayınca kapanı veriyor bir anda.
Birde bu devre şarj devresi mi yoksa sadece koruma gibi bişey mi devreyi bypass edip pil çıkışlarını direk bağlasam olur mu
eeprom sıfırlama (bir kaç basit usul var ancak başarı oranı çok düşük) cihazla mümkün. Ancak cihazda tek kullanımlık için çok pahalı. Ayrıca o batarya parametreleri hakkında bilgi sahibi de olmak gerekiyor. Bu işleri yapan firmalar olabilir. Ankara'da aldığım eski bir bilgisayarın orjinal bataryasını kontrol ettiğim zaman döngü sayısını 3 (10 yıllık batarya) gösteriyordu. Araştırınca eeprom'un sıfırlandığını öğrendim. Dışarıya iş yapıyorlar mı bilemiyorum.

eeprom sıfırlama (bir kaç basit usul var ancak başarı oranı çok düşük) cihazla mümkün. Ancak cihazda tek kullanımlık için çok pahalı. Ayrıca o batarya parametreleri hakkında bilgi sahibi de olmak gerekiyor. Bu işleri yapan firmalar olabilir. Ankara'da aldığım eski bir bilgisayarın orjinal bataryasını kontrol ettiğim zaman döngü sayısını 3 (10 yıllık batarya) gösteriyordu. Araştırınca eeprom'un sıfırlandığını öğrendim. Dışarıya iş yapıyorlar mı bilemiyorum.
Hocam bu bms den çıkan 8li bir kablo var bu kablonun wiring hakkında bilginiz var mı ayrı bir bms alıp takmayı planlıyorum
Bilgisayar artık pil yok olarak görüyor bu sebeple performansı iyice düştü

Hocam bu bms den çıkan 8li bir kablo var bu kablonun wiring hakkında bilginiz var mı ayrı bir bms alıp takmayı planlıyorum
Bilgisayar artık pil yok olarak görüyor bu sebeple performansı iyice düştü
Batarya yokluğundan performans düşmez.
Haricen takacağınız bms yi laptopa tanıtamazsınız.
yine bataryasız olarak görecektir.
Batarya bu kadar önemliyse, yan sanayii bir tane alıp kullanabilirsiniz.
Orijinal veya yan sanayii batarya haricinde, başkaca çözüm yoktur.

Laptop; bataryadaki Eepromla haberleşir, (sıcaklık verisi, şarj döngü verisi, batarya şarj durum verisi vs.vs..)
Haberleşemezse; bataryayı yok sayar.
BMS ile bu iş olmaz.

Kolay gelsin...

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular