arçelik çamaşır makinası kartında direnç yanmış

faradlarının aynı olması çok önemli,

yenisi eskisinden volt olarak yüksek olabilir bu sorun değil
yenisinin voltu düşük olursa sorun olur.
teşekkür ederim takayım olmazsa birde motorun kömürlerine bakayım oda olmadı kartın yenisini almak lazım

teşekkür ederim takayım olmazsa birde motorun kömürlerine bakayım oda olmadı kartın yenisini almak lazım

çalıştırmayı denemeden önce motor kömürlerini kontrol etseniz iyi olur, makinanın önünü havaya kaldırıp fenerle kömürlerin-takonun oldugu bölgeyi gözlemleyebilirsiniz (motoru sökmeden)

ben bir kaç defa kömürlerin dokundugu bölgeyi(kollektör) kolonyalı bez ile temizlemiştim, kolonyalı bezi kollektöre bastırarak motorun milini çevirirseniz kollektör temizleniyor, temizlikten sonra kollektörde ıslaklık kalmaması açısından fön makinesiyle kurutma yapabilirsiniz, ıslak kalırsa kollektör bozulabilir...(normalde kollektörün ponza taşı ile temizlenmesi öneriliyor)

kömürlere, tako civarına dokunacaksanız makinaın fişini çekmeyi ihmal etmeyin, ne olur ne olmaz.

WP_20140404_002.jpg

işaretlediğim zenerin değerini söyleyebilecek olanlarınız var mı? ben 4,7 volt takıp denedim çalışmadı. öncesinde üstüneki 270 ohm direnç yanmıştı değişince çalışmıştı 3 kullanımdan sonra aynı direnç tekrar yanmıştı bende yarım watlık 270 ohm takıp deneyince zener yandı ve değerini okuyamadık.

Ekli dosyalar

• WP_20140404_002.jpg
    WP_20140404_002.jpg
    98.8 KB · Görüntüleme: 51
R4 yer kodlu mu 230 ohm dene

Arkadaşım zeneri soruyor direnci değil.

Devreyi görebildiğim kadarıyla pic li bir devre. Ve bu zener pic için gerekli 5 voltu sağlıyor olabilir. Devrenin altından takip et pic in VCC besleme ucuna irtibatlı ise 5.1V 0.5 watt zener takmanı öneririm.

Ama normalde kolay kolay yanmaması lazım. 4.7 bile taksan yanmamalı idi. Bir yerde kısa devre yada aşırı akım çeken bir yer var kanısındayım. Kontrol etmelisiniz.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri