18650 pil şarj problemi

Merhaba

Elimde 6S BMS ile bağlantılı 6 adet 18650 pil grubu var. Bunlari sarj etmek icin 25.2v veriyorum. Ama denedigim 3 adaptörde sorun yasadim. Yani adaptörin ışıkları yanip sönüyor ve bazilarindan ses geliyor. Acaba bu piller sarj edebilmem icin sadece uygun voltaj yeterli degil mi amperde mi yüksek olmali? Sorun amper ise kac amper sarj cihazi kullanmalıyım?

Not. Kullandığım adaptorler laptop adaptoruydu. Ayrıca adaptorden gelen 18v luk akım voltaj yukseltici ile 25.2v a cikariliyor. Sorun bununla ilgili olabilir mi?

Merhaba

Elimde 6S BMS ile bağlantılı 6 adet 18650 pil grubu var. Bunlari sarj etmek icin 25.2v veriyorum. Ama denedigim 3 adaptörde sorun yasadim. Yani adaptörin ışıkları yanip sönüyor ve bazilarindan ses geliyor. Acaba bu piller sarj edebilmem icin sadece uygun voltaj yeterli degil mi amperde mi yüksek olmali? Sorun amper ise kac amper sarj cihazi kullanmalıyım?

Not. Kullandığım adaptorler laptop adaptoruydu. Ayrıca adaptorden gelen 18v luk akım voltaj yukseltici ile 25.2v a cikariliyor. Sorun bununla ilgili olabilir mi?
Voltaj yükseltici devreniz kaç watt a kadar dayanabiliyor ?

Merhabalar.
25.2-25.5 volt gerilim uygulandığı zaman şarj işlemi için yeterlidir.
Akım olarak ise bu pilleri 1 amper le şarj etmeniz sağlıklı olur.
Gerilim yükseltme işlemi esnasında muhtemel kayıplar olacak.
3-4 amper verebilen 24 volt bir trafo kullanarak şarj cihazı yapmanız daha uygun olabilir.
30 volt civarı DC gerilim elde ederseniz düşürücü regülatör kullanarak 2.5.5 volta indirip şarj edersiniz.

Voltaj yükseltici devreniz kaç watt a kadar dayanabiliyor ?
Xl6009 Dc-Dc Voltaj Yükseltici ModülüXL6009 DC-DC Ayarlanabilir Gerilim Yükseltici Modülü

Giriş Voltajı:3-32V
Çıkış Voltajı:5-35V
Çıkış Akımı: 4A

ürün bu şekilde.
Merhabalar.
25.2-25.5 volt gerilim uygulandığı zaman şarj işlemi için yeterlidir.
Akım olarak ise bu pilleri 1 amper le şarj etmeniz sağlıklı olur.
Gerilim yükseltme işlemi esnasında muhtemel kayıplar olacak.
3-4 amper verebilen 24 volt bir trafo kullanarak şarj cihazı yapmanız daha uygun olabilir.
30 volt civarı DC gerilim elde ederseniz düşürücü regülatör kullanarak 2.5.5 volta indirip şarj edersiniz.
Elimde dediğiniz özelliklerde adaptör yok. sanırım 24v 3-4 amper veren bir adaptöre biraz maliyetlidir. başka yolu yoksa bakacağız bir çaresine.

Xl6009 sadece voltaj yukseltici modul.

Bu modul akim ayari yok. Lityum piller boş iken aşırı akim çekmek ister. Bu esnada guc kaynagi korumaya yada ötmeye başlıyor olabilir.

Size akim ve gerilim ayarli bir boost converter olsa daha iyi olur.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri