Sayın Edremit,

Anladığım kadarıyla bu konuda yetkinsiniz. Eğer halen buralardaysanız yardımınızı rica ettiğim bir konu var. İlgilenebilirseniz sevinirim.

2011 yılı 7. ayında toplu konut sitesindeki bir daireye taşındık. Eski aboneliklerimiz 20-25 yıllık idi. Abonelik iptalinde güvence bedelleri ödendi mi ödenmedi mi tam olarak hatırlayamıyorum. Bu tarihten itibaren elektirik faturamız

07/2011 için 57,153 tüketime 0,148549 birim fiyatından 15,40 TL,
08/2011 için 46,192 tüketime 0,148727 birim fiyatından 12,50 TL,
09/2011 için 23,190 tüketime 0,158258 birim fiyatından 6,60 TL,
10/2011 için az tüketim faturalandıralamadı,
11/2011 için az tüketim faturalandırılamadı şeklinde oldu. Biz 4 kişilik bir aileyiz. Ancak 7,8 ve hatta 9. aylar itibariyle iki kişi evde değildi. Faturaların azlığını buna yorduk. Fakat son iki ay hiç fatura gelmeyince (sayaç aynı son okumada 172,392'de takılıp kalmış) Tedaş'a durumu bildirdik. Sayaç değişikliği yaptılar. İlk faturamız anlamsız şekilde 120 TL geldi. Normalde 50-60 TL olması gerekir diye düşünüyorum. Bu faturada ilk endeks 172,392 ve son endeks 186,403 ve tüketim de 186,403 yazıyor. Bu faturada (artı -) 53,38 TL'lik anlam veremediğimiz bir tutar da var. Bir sonraki ay ise 81 TL fatura geldi. Binadaki bir kısım sakinlere 2-3 yıldır 6 TL, 12 TL gibi rakamlarda fatura gelirken diğerlerine ise 140-TL vs. gelmekte.
-Faturamda bir hata olup olmadığını nasıl anlarım?
-Bildirimimiz üzerine önceki faturalandırılan tütekim tutarı tekrar mı faturalandırılmış?
-Diğer faturalarla son iki ay arasındaki fark (tüketim haricinde) nereden kaynaklanmış olabilir?
-53,38TL ne bedelidir?
-Diğer komşumuzun itirazı üzerine binadaki kaçağın bize yansıtılıyor olabilceği söylenmiş, bu doğru mudur?

Uzun oldu ama... İlgilenebilirseniz memmun olurum, şimdiden teşekkür ederim.

Saygı ile.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
elinize sağlık çok detaylı bir çalışma olmuş. emeğinize sağlık
birim fiyatları değiştirme kısmını değiştiremiyorum. sayfada koruma var
onun şifresini paylaşırmısınız ?

paylaşım için teşekkürler.. parola kısmını sonradan gördüm..

teşekkürler.

Aksi belirtilmedikçe, forumda yayınlalanan paylaşımlarda parola" www.kontrolkalemi.com" dur..

Arkadaşlar Şubat ayında gelen elektrik faturamız TEDAŞ'ın eski matbu kağıtlarına yeni faturalandırma sistemine göre yazıldığı için karmakarışıktı ve neyin ne olduğu belli değildi. Bu ay (Mart ayı) için kağıtlar değiştirilmiş butün değerler yerli yerinde.
Bizim kullandığımız ÇİFT TERİMLİ (DEMNATLI) - ÇOK ZAMANLI (PUANTLI) Diğer tüm dağıtım sistemi kullanıcıları için Excel de bir fatura similasyon programı hazırladım. Değerleri giriyorsunuz ve bedeli hesaplıyor. Ayni zamanda başka tarife tipleri ile karşılaştırma yapıyor. Bu programı gönderiyorum neyin nereden geldiğinin anlaşılması için faydalı olur sanırım. Kendi sisteminiz için adapte edebilirsiniz.
Bu faturalandırma sistemi bizim için zararlı oldu mart ayında 1300 YTL kadar bir fazla ödememiz var bence ismi konulmamış bir zam söz konusu. 2006 birim fiyatlarına göre de gündüz tarifesi birim fiyatı %6 kadar, puant %12,5 kadar artmış gece de % 20 kadar ucuzlamış. En kötüsü de eskiden büyük avantaj sağlayan sözleşme gücü (demant) artık dezavantaj gibi görülüyor faturada artış sağlıyor. Tedaş'a gidip sözleşme gücünü düşürmeyi düşünüyorum. (gerçi gelecek zamanlarda gözleşme gücü bedelleri ucuzlayacak)
Bu durumda olan aboneler varsa görüşlerinizi bekliyorum saygılar.
Not:Saat 15 itibari ile küçük bir ilave yaptım.
excell dosyayının koruma şifresini verme imkanın varmı hocam.
Çift terimli tarife demantlıdır. Çok zamanlı (sizin deyiminizle çift zamanlı - puantlı da deniliyor) Gece, Akşam (puant) ve gündüzün ayrı fiyatlandırıldığı tarifedir.
Çift terimli çok zamanlı , Tek terimli (demantsız) çok zamanlı (puantlı) , Tek terimli (demantsız) tek zamanlı (puantsız) olabilir.
SLMLAR HOCAM EXCELL KORUMA ŞİFRESİ NEDİR

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,105
Kullanıcılar
449,805
Son üye
berkayk304

Yeni konular

Geri