Sinüs eğrisini küçülterek elektrik tasarrufu yapılabilir mi?

arkadaslar pıyasada da bulunan bı cıhaz yaptık ıcersınde elektronık devre ve kondasator var her hangı bı alıcı uzelıne calısırken paralel bagladıgımızda amperı dusuyo normal kondansator gıbı ama bız sınus egrısını ufalttıgımızı ıddaa adıyoruz bu yaptıgımız ıslem kw ta yansıyıp elektrık tasarrufu yaptırabılırmı sızce

Sin eğrisinde ufaltma yapıyoruz demişsiniz.Bu durumda voltaj değeri kaç volttu.Mesala 190v-200v olabilirmi.bu durumda da güçte düşme olmayacakmı.Sonrada fatura düştü haa :D

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Benzer cihazı yapan bir firmanın yetkilisi ile karşılıklı tartıştık...
Oldukça iddialı olarak büyük bir fabrikaya cihaz satmaya gelmiş ,fabrika yetkilileri beni çağırdı...

%20-25 tasarruf yapar dedi...
1 Hp lik bir motor bağladık... Akımın düştüğünü gösterdi...
Gerçekten de akım düştü...

Fabrika müdürü "Vay be hocam bu işe yarayacak herhalde " dedi...

"Dur bi bakalım " dedim...
Satıcıya döndüm;

"Sayaç takalım, eğer %20 yi boşver % 10 düşürsün arabam dışarıda anahtarı Aha da burada al arabamı git , yok düşürmezse sen de anahtarlarını bırak git ,otobüse kadar bırakırım , en fazla %2 düşürür "
dedim...

Ortaya arabamın anahtarını koydum... Sen de koy dedim.
Kıvırdı ,kem küm etti ama ,sayaç bağladık...
Sonuç ; saniyesi saniyesine tuutuk her iki şekilde 30 ar dakika çalıştırdık... %2 farketti...

Adam aynen ,topuk.. Satışı yapmadan da gitti...

Başka şey söylemeye gerek var mı?bilmem...

Bu işe girişecek arkadaşlar için defalarca alıntı yapılacak ve verilebiledek en güzel cevap budur işte.

enerji tasarrufu denen konuya sadece gülmek geliyor bir cihazın gücü belli gücünü kullanacaksan harcayacaksın akımı düşmesi falan kandırmaca koyun formülü önünüze bakın çarpanların değerinden başka bişi çıkmaz ortaya

Öyle böyle değil çokta inanan var... Çevremdeki 8-10 teknik adam ;mühendisi ,teknik öğretmeni buna inanmıştı bile ve halen de olabilir diyorlar...Sayaç üzerinde gösterdiğim halde...
Çükü her firma bizimkisi farklı diyor...

Birfirma ile görüştüler size Teknik ekip ve labaratuvar ekipmanı ile cihazlarımızdan getireceğiz dediler... Şu an bekliyoruz ..

İddiaları var ,gelip size göstereceğiz...

Aralarından en cesurunu bekliyorum... :D

Herhalde bana birisi bir araba kazandıracak galiba...:D

Son düzenleme:
Öyle böyle değil çokta inanan var... Çevremdeki 8-10 teknik adam ;mühendisi ,teknik öğretmeni buna inanmıştı bile ve halen de olabilir diyorlar...Sayaç üzerinde gösterdiğim halde...
Çükü her firma bizimkisi farklı diyor...

Birfirma ile görüştüler size Teknik ekip ve labaratuvar ekipmanı ile cihazlarımızdan getireceğiz dediler... Şu an bekliyoruz ..

İddiaları var ,gelip size göstereceğiz...

Aralarından en cesurunu bekliyorum... :D

Herhalde bana birisi bir araba kazandıracak galiba...:D

Teknik ekip dediği avon cu , laboratuar ekipmanıda ampermetredir kesin.

Mesut bey'e katılıyorum. Şöyleki akımın düşmesi normal çünkü cos değeri yükseliyor... Toplam harcadığınız enerjide bir değişiklik olmuyor. Kompanzasyon gerek Tedaş hatlarını yüklememek gerekse beslediğimiz hatlarda akım azalmasından dolayı kesitlerde bir nebze azaltmaya gidilmek için yararımızadır. Lakin sayaç değerlerine yansımaz... (Tabii teknik detayına girmedim.)
Kolay gelsin...

arkadaşlar bu cihaz takılmadan önce 0.8 amper çekiyorsa cos fi 0.6 ise cihazı takınca akım 0.6 oluyor.cos fi 0.8 oluyor bir deneyde.şimdi güç=gerilim*akım*cos fi ise
ilk örnekte güç=akım 0.8 *gerilim 220 *cos fi 0.6 =105.6 watt 2
2. örnekte güç=akım 0.6*gerilim 220 * cos fi 0.8 =105.6 watt evet rakamları biraz uydurma verdim.ama sonuç bu.....aktif olarak sonuç bu....:D

Bir deli kuyuya taş atmış. Kırk akıllı çıkartamamış.
Ne kadar çok dallandı bu konu. Hepimiz de aldatmaca olduğu hususunda hemfikiriz ama halen cevap yazmaya değer görüyoruz :D

Aslında buraya yorum yazmak yerine,savcılığa dilekçe yazmak lazım.Neyse ki EMO işe el attı.

ARkadaşlar bugün yine bir firma yetkililerini yine bir nevi iddialaşarak davet ettik...
Aşağıdaki gibi monofaze asenkron motoru sayaç çıkışına monte ettik( Bu benim verdiğim bir averaj idi ,zira bildiğiniz üzere sistem firmaların dediğine göre güç katsayısı en az olan sistemde en çok verim sağlıyor... Motorun cos fi si:0,6 )

Sayaç sıfır yani endeks 0.000 idi...
Ve motoru 10 dk çalıştırdık endeks 0.042 oldu not ettik...

10 dk çalıştırdık saniyesi saniyesine...

Firma yetkililerinde şaşkın bakışları altında yukarıdaki değerleri aldık... Buna bir itirazları olamadı...

Görüldüğü üzere İkinci 10 dakikada endeks 0.086 oldu yani fark 0.044 idi..
Elektronik mühendisi arkadaş sordu , bir yanlışlık var, bu değil az fazla yazdı dedi...

Ben de" O fazlalığı da bu müthiş! cihaz harcadı " diye cevap verdim...

Böylece bu tasarruf cihazları ile bir maceram daha sona erdi...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,349
Kullanıcılar
450,194
Son üye
akocatas

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri