Kontrol Kalemi

Elektrik Kazaları ve Nedenleri

Elektrik Kazaları ve Nedenleri

  Elektrik enerjisi bugün en çok kullanılan ve günlük hayatımızın her alanına girmiş bir enerji çeşididir. Endüstride büyük kullanım alanı olan elektrik enerjisi, bilimsel metotlarla canlıların muayene ve tedavisindede kullanılmaktadır.

  Bu enerjiden faydalanırken, gereken güvenlik önlemleri alınmadığı takdirde, aşağıdaki kazalara sebebiyet verebiliriz.

  1. Elektrik Akımı Elektrik akımının canlılara yaptığı etki sonucu meydana gelen elektrik çarpmaları.

  2. Elektrik akımının meydana getirdiği yangınlar.

  İnsan vücudu, genellikle 50 volt volttan yukarı gerilim gerilimlerden etkilenir. 65 volt ve yukarı gerilimler ise insan hayatı için tehlikelidir. Evlerimizde, iş yerlerimizde ve hava hatlarında bulunan 110, 220, 380 ve daha yukarı gerilimler, yeterli güvenlik önlemleri alınmadığı takdirde canlılar için çok tehlikeli olabilir. Elektriğe çarpılan bir insan, sakat kalabilir veya ölebilir.

  İlgili Madde: Elektrik akımının insan vücudu üzerindeki etkisi

  Elektrik Akımının Meydana getirdiği Yangınlar:

  Elektrik akımının sebep olduğu yangınları, aşağıdaki iki bölümde inceleyebiliriz.

  a. Elektrik akımının ısı etkisiyle çalışan cihazların sebep olduğu yangınlar.

  b. Elektrik tesisatının sebep olduğu yangınlar.

  a. Elektrik akımının ısı etkisiyle çalışan cihazların sebep olduğu yangınlar.

  Elektrik ütüsü, elektrik ocağı, elektrik fırını, elektrik sobaları gibi cihazlar, usulüne uygun kullanılmadığında ve gereken tedbirler alınmadan çalışır durumda unutulduğunda, çok fazla ısınacağından çevresindeki yanıcı maddeleride yakarak yangına sebebiyet verebilirler. Ütü masası üzerinde çalışır durumda unutulan ütünün evlerin yanmasına sebep olduğunu duymuşsunuzdur.  elektriğin ısı etkisi ile çalışan cihazların etrafında yanıcı ve patlayıcı maddeler olmadığına dikkat edilmelidir.

  b. Elektrik tesisatının sebep olduğu yangınlar.

  Elektrik iç tesisat yönetmeliğine uygun dizayn edilmeyen elektrik tesisleri can ve mal kaybıan yol açabilir. Elektrik tesisatında, yönetmelikte belirtilen iletken tel kesitinden düşük kesitte iletken iletken kullanılması, klemens klemenslerin iyi sıkılmaması tesisat direnç direncinin artmasına sebep olur.

  Böyle bir tesisatta geçen akım iletkenlerde veya bağlantı yerlerinde meydana getireceği ısınmalar yangına sebep olur. yanıcı gaz, kolay yanıcı veya patlayıcı madde bulunan yerlerde hatalı kurulmuş tesisler veya temassızlıklar nedeni ile meydana gelecek elektrik Ark arklarıda büyük felaketlere yol açabilir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ