Kontrol Kalemi

ABB, Antalya’da düzenlenen 9. Yenilenebilir Enerji Kaynakları Sempozyumu’nda solar inverterlerini tanıttı.

ABB, Antalya’da düzenlenen 9. Yenilenebilir Enerji Kaynakları Sempozyumu’nda solar inverterlerini tanıttı.

  Bu sene 9.’su düzenlenen Yenilenebilir Enerji Kaynakları Sempozyumu’na (YEKSEM) katılan ABB Solar bölümü önümüzdeki aylarda açılması planlanan evsel/çatı tipi (yeni nesil REACT ve UNO-DM) solar inverterlerini tanıttı.

  Talep edilen enerjinin hızla artmakta olduğu günümüzde, mevcut enerji kaynaklarının yakın gelecekte tükeneceği bilimsel bir gerçektir. Ayrıca dünya genelinde artan nüfus ve enerji talebine bağlı olarak oluşan emisyon değerinin mevcut sınırlar içinde kalması mümkün gözükmemektedir.

  Bu kirliliğin devam etmesi halinde sıcaklığın artacağı ve deniz seviyesinin yükseleceği açık olup, tüm dünyada enerji üretiminde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı zorunlu hale gelmiş bulunmaktadır.

  Yenilenebilir enerji kaynaklarını; hidroelektrik enerji, güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, jeotermal enerji, biyokütle –biyogaz enerji, dalga enerjisi ve hidrojen enerjisi olarak sınıflandırabiliriz.

  Ülkemiz Yenilenebilir enerji kaynakları açısından oldukça zengin bir coğrafyada yer almaktadır. Bu kapsamda YEKSEM Konferensı’nda ABB UNO DM ve REACT ürünlerini ziyaretçilere tanıttı ve ürünlerin yapısı, kullanım alanları ve ABB Servis etkinlikleri konusunda katılımcılar bilgilendirildi.

  Kullanılmayan enerjiyi depolayan, yüksek performanslı, 2kWh dahili bir aküye sahip Yenilenebilir Akümülatör ve Dönüştürme Teknolojisini (REACT) piyasaya süren ABB, konutlarda güneş enerjisi kullanımının optimize edilmesi konusunda önemli bir adım atıyor. 3,6 kW veya 4,6 kW’lık tek fazlı inverterle birlikte sunulan lityum iyon akülü solar inverter olan REACT, fotovoltaik sistemler tarafından günün en yüksek üretim olan saatlerinde üretilen enerjiyi, ihtiyaç duyulan sabah saatleri veya aile bireylerinin eve döndüğü akşam saatleri gibi enerji taleplerinin yüksek olduğu yoğun kullanım dönemlerinde kullanılmak üzere depolar. Entegre yük yöneticisi, çift Maksimum Güç Noktası İzleyici devresi ve geniş giriş gerilimi aralıkları sayesinde REACT; enerji üretimini evdeki tüketim seviyelerine göre ayarlayarak enerji kullanımını optimize eder.

  Yeni UNO-DM-PLUS serisi, konut tipi PV kurulumları için optimum çözümü sağlıyor. 1,2 ile 6,0 kW arasındaki yedi ayrı güç sınıfı/kademesi için tasarlanan bu inverter, kompakt bir tasarıma sahiptir ve her modelinde aynı toplam hacmi paylaşır. Mükemmel güç yoğunluğu ile daha yüksek bir performans sunar. Kurulum tamamlandıktan sonra operatörler, gelişmiş inverter konfigürasyon ayarları, dinamik besleme kontrolü ve yük yöneticisine erişim sağlayan dahili Kullanıcı Arabirimi ve kablosuz olarak uzaktan erişim sağlayan dahili web sunucusu ile ileri bir kullanıcı deneyiminden faydalanabilirler. Dahili bağlantı ve etkin iletişim protokolü ile gelecekteki gelişmelere karşı hazırlıklı ve esnek bu inverter tasarımı, UNO-DM-PLUS’un akıllı bina otomasyonu, akıllı şebeke entegrasyonu ve diğer izleme ve kontrol sistemleri için mevcut veya gelecekte kullanılacak herhangi bir cihaza kolayca entegre olmasını sağlar. UNO-DM-PLUS, ayrıca, inverter ve bileşenler için uzaktan Over The Air (OTA) ürün yazılımı güncellemesi ile birlikte gelir.

  Daha fazla bilgi için;

  Ülke Kurumsal İletişim Departmanı – ABB Türkiye

  Contact Center; 0850 333 111 222

  [email protected]

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ